Przejdź do treści

Na staże do Ćmielowa

Zakłady Porcelany „Ćmielów” i Akademia Górniczo Hutnicza podpisały porozumienie na mocy, którego krakowscy studenci będą mogli zdobywać praktyczną wiedzę w ćmielowskich Zakładach.

Do podpisania porozumienia doszło pod koniec kwietnia. Zakłady Porcelany „Ćmielów” Sp. z o.o zdecydowały się podzielić swoją wiedzą i doświadczaniem ze studentami. Chodzi tu przede wszystkim o osoby studiujące na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, który każdego roku kształci prawie półtora tysiąca specjalistów w branży budowlanej, szklanej i ceramicznej.

Teraz studenci, będą mogli jeszcze lepiej przygotować się do zawodu dzięki zasobom badawczym i technicznym, które chcą udostępnić im Zakłady Porcelany „Ćmielów”. – Studenci AGH mają w końcu możliwość na własne oczy zobaczyć jak wyglądają skomplikowane procesy ceramiczne, o których do tej pory uczyli się tylko w teorii. Nasi pracownicy oprowadzili już kilka grup studentów, szczegółowo omawiając cały proces wyrobu porcelany. – mówi prezes ćmielowskich Zakładów, Inga Kamińska.

Takie wycieczki mają stać się powszechną praktyką wśród studentów Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Jest to jednak dopiero początek rozwojowej współpracy pomiędzy krakowską uczelnią i ćmielowskimi Zakładami. – Jesteśmy otwarci, by przyjmować krakowskich studentów na staże oraz w ramach możliwości udostępniać im nasze laboratoria, materiały i park maszynowy. Mamy nadzieję, że taka współpraca zaowocuje także fachową pomocą ze strony młodych inżynierów, których badania być może przyczynią się do wypracowania nowych rozwiązań i unowocześnienia naszej produkcji – stwierdza Piotr Suswał, dyrektor ds. produkcyjny w ZP „Ćmielów”.

Zarówno we władzach uczelni, jaki w zarządzie ćmielowskich ZP „Ćmielów”, klaruje się plan stworzenia na terenie Zakładów wspólnego laboratorium, gdzie krakowscy studenci mogliby zdobywać praktyczną wiedzę i przeprowadzać nowatorskie eksperymenty. – Jesteśmy dumni z tego, że nasz Wydział może pochwalić się tak prężną współpracą przemysłem. W ten sposób, nie tylko rozwijamy nasze doświadczenia badawcze, ale także lepiej dostosowujemy wykształcenie naszych absolwentów do rzeczywistych potrzeb rynku pracy – mówi prodziekan Wydziału, doktor Robert Filipek – Dzięki współpracy z ćmielowskimi Zakładami będziemy mogli stworzyć ciekawy plan studiów specjalistycznych, a także prowadzić prace nad poprawą jakości szkliw ceramicznych.

Zakłady Porcelany „Ćmielów” są tym ciekawszym miejscem do zdobywania doświadczenia zawodowego, że jest to jedna z ostatnich w Europie fabryk, gdzie cały proces produkcji porcelany odbywa się w jednym mieście. Ćmielowska porcelana może pochwalić się także niezwykle długą historią, bo produkcję porcelany rozpoczął tu garncarz Wojtas już w 1790 roku! Od tego czasu – niezależnie od tego, czy Zakłady znajdowały się w Rzeczpospolitej; na terenie zaboru austriackiego; w II RP; czy w granicach powojennej Polski – ćmielowskie wyroby były niemal bez przerwy produkowane zgodnie z najnowocześniejszymi, w danej epoce, metodami i technikami. Obecnie Zakłady Porcelany „Ćmielów” Sp. z o.o. jest nowoczesnym zakładem specjalizującym się w produkcji wysokogatunkowych, cienkościennych wyrobów porcelanowych. Studenci Akademii Górniczo – Hutniczej, mogą więc dowiedzieć się nie tylko wiele na temat współczesnych rozwiązań, ale także poznać całą historię produkcji porcelanowych wyrobów.