Przejdź do treści

Jaki powinien być idealny tablet?

System operacyjny Android, 10-calowy ekran, dostęp do zestawu gotowych aplikacji i cena ok. 300 dolarów. Najlepiej, aby projektantem była firma mająca doświadczenie w budowie zarówno laptopów jak i smartfonów. To główne wnioski z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Sybase. Jego wyniki pokazują kierunki, którymi powinni podążać główni producenci tabletów.

W internetowym badaniu przeprowadzonym z Stanach Zjednoczonych udział wzięło 2 100 osób. Ponad 23% respondentów stwierdziło, że jest zainteresowanych zakupem tabletu opartego na Androidzie. Co więcej połowa użytkowników smartfonów pracujących na Androidzie zdecydowałaby się na tablet z tym samym systemem. Co czwarty badany zamieniłby swój laptop na tablet – zarówno do pracy, jak i do zabawy.

Osoby zainteresowane kupnem tabletu zapytano m.in. o to, jaka firma ich zdaniem wyprodukuje najlepszy tablet. 40% badanych stwierdziło, że nie ma dla nich znaczenia, czy urządzenie będzie sygnowane logo firmy produkującej notebooki czy smartfony. Jednakże spora grupa respondentów (29%) większym zaufaniem obdarzyłaby znanego producenta komputerów przenośnych. Tylko 7 na 100 badanych bardziej zaufałoby producentowi smartfonów. Widać wyraźnie, że respondenci wolą, aby idealny tablet powstał pod okiem doświadczonych producentów notebooków i netbooków.

Doświadczenie zdobyte w produkcji notebooków i netbooków to bezcenny kapitał, bardzo pomocny przy projektowaniu tabletów. Znając potrzeby użytkowników, wiemy na co zwracać uwagę podczas tworzenia wygodnego, mobilnego urządzenia, nadającego się zarówno do rozrywki, jak i do pracy – mówi Szymon Winciorek, Business Development Manager, ASUS Polska.

Idealny tablet: 10-calowy wyświetlacz, różnorodność aplikacji oraz fizyczna klawiatura

W pytaniu dotyczącym wielkości ekranu idealnego tabletu głosy podzieliły się niemal równo. Połowa badanych stwierdziła, że najlepszy będzie 10-calowy wyświetlacz. 26% wolałoby większy, 12-calowy ekran, a 21% 7-calowy. Najmniejszy, 5-calowy wyświetlacz przypadł do gustu jedynie 3% osób.

Bardzo ciekawe wnioski płyną z analizy odpowiedzi na pytanie o dodatkowe rozwiązania, jakie użytkownicy chcieliby otrzymać wraz z idealnym tabletem. Większość badanych (56%) za najważniejsze uznaje dodatkowe aplikacje i powszechnie dostępne oprogramowanie. Jednak co trzeci respondent chciałby, aby jego tablet wyposażony był w zewnętrzną klawiaturę, zdecydowanie podnoszącą komfort pracy. Pionierem takiego rozwiązania jest ASUS, który wyposażył 3 z 4 zaprezentowanych w tym roku tabletów w zewnętrzne klawiatury – zarówno połączone na stałe z tabletem (Eee Pad Slider), jak i oddzielne (Eee Pad Transformer i Eee Pad Slate).

Tablet to urządzenie, które służy głównie do rozrywki, przeglądania multimediów i treści internetowych, a nie ich tworzenia. Tym samym do celów biznesowych bardziej funkcjonalny jest notebook lub netbook ze względu na klawiaturę. Jeśli jednak wyposażymy tablet w zewnętrzną klawiaturę, to taki zestaw daje nam możliwość wygodnej pracy. Tablet staje się wtedy nieocenionym wsparciem w pracy. Co więcej jest bardziej mobilny niż notebook czy netbook – dodaje Szymon Winciorek.

Tablet w pracy = większa wydajność?

Respondentów zapytano także, jakie korzyści przyniosłoby im używanie w pracy tabletu zamiast komputera stacjonarnego czy notebooka. Zdaniem badanych tablet pozytywnie wpłynąłby na ich kreatywność, efektywność oraz umiejętność szybszego i skuteczniejszego rozwiązywania problemów. Urządzenie tego typu wspomogłoby również komunikację i pracę grupową.

Tablety zyskują coraz większą popularność, a ilość modeli na rynku stale się zwiększa. Już teraz każdy użytkownik sam powinien zadać sobie pytanie: jakie cechy powinien posiadać jego własny, idealny tablet?