Przejdź do treści

Indiański Dzień Dziecka w Madisonie

Kim byli, gdzie mieszkali i jak się ubierali Indianie? Jak zbudować indiański totem albo wigwam? Do czego służyły Indianom łapacze snów? Kto może wypalić fajkę pokoju?

Wszystkich, których ciekawią odpowiedzi na te i inne pytania związane z historią pierwszych mieszkańców Ameryki, zapraszamy na imprezę pod tytułem Indianie w Madisonie. Edukacyjne zabawy i konkursy związane z indiańskim Dniem Dziecka organizujemy w dn. 1 czerwca (środa) w godz. 13.00 – 18.00.

1 Dzień Dziecka, Galeria Handlowa Madison, Indiański Dzień Dziecka

 

W programie przewidujemy mnóstwo atrakcji:

  • naukę indiańskich tańców rytualnych,
  • poznawanie indiańskiej wioski z wigwamami i tipi,
  • wspólne zaklinanie deszczu,
  • czytanie indiańskich legend,
  • malowanie bladych twarzy i przyjmowanie ich do plemienia,
  • pieczenie indiańskich ciasteczek w cukierni Pellowski.

 

W tym dniu planowany jest także konkurs na najlepszy strój indiański, na podstawie którego wybierzemy indiańskiego wodza. Najlepiej przebrany i wymalowany wódz otrzyma atrakcyjną nagrodę, którą jest notebook!

Indiański Dzień Dziecka zostanie poprzedzony zorganizowaniem wioski indiańskiej z żywymi postaciami wcielającymi się w rolę indiańskiego wojownika i squaw, którzy już od piątku 27 maja ( w godz. 13.00 – 18.00) będą prezentować indiańskie zwyczaje i obrzędy, a także odpowiadać na pytania dzieci.

2 Dzień Dziecka, Galeria Handlowa Madison, Indiański Dzień DzieckaNatomiast już od 18 maja będzie można oglądać wystawę fotograficzną zorganizowaną w ramach projektu badawczego Wydziału Etnograficznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pod tytułem „Widok od wewnątrz – Meksyk i Gwatemala”

Wystawa zdjęć przeniesie Państwa do Meksyku i Gwatemali. Zgromadzone przez okres dwóch miesięcy badań fotografie są subiektywnym zapisem rzeczywistości, dokonanym przez autorów projektu, i samych jego uczestników.

Siedem „portretów wewnętrznych” zaprezentowanych na wystawie to zaledwie skromny fragment zebranego materiału. Przy ich pomocy mogą się Państwo dowiedzieć, jak swoje otoczenie widzą wybrani mieszkańcy dwóch niewielkich meksykańskich i jednej gwatemalskiej społeczności. Wykonane przez uczestników zdjęcia, prezentowane na planszach osobowych, realizują temat przewodni projektu: „Smutki i radości dnia codziennego, rzeczy dobre oraz te które wywołują twoje negatywne uczucia”. Dzięki zróżnicowaniu uczestników przedsięwzięcia pod względem wieku, pochodzenia i płci, udało się zauważyć wiele różnic, oraz podobieństw w ich „sposobie bycia w świecie”. Pozwoliło to także na zaobserwowanie, jak sytuacja kulturowa warunkuje proces kreowania obrazu w różnych społecznościach.

Wszystkich zainteresowanych indiańską tematyką, zapraszamy w dniach 18 maja – 1 czerwca 2011 do w Gdańsku.

Szczegóły na www.madison.gda.pl.