Grupa Banku Zachodniego WBK S.A. partnerem międzynarodowej konferencji „CEE IPO Summit”

Grupa Banku Zachodniego WBK jest partnerem odbywającego się w dniach 25-26 maja „CEE IPO Summit”, w którym uczestniczyć będą spółki z regionu planujące debiut na GPW oraz globalni inwestorzy finansowi poszukujący możliwości dywersyfikacji swoich portfeli inwestycyjnych. Bank Zachodni WBK organizuje dyskusję na temat sektora „Oil, Gas & Natural Resources”, w którym zespół Obszaru Rynków Kapitałowych i Domu Maklerskiego ma unikalne doświadczenia.

Rynek surowcowy jest uznawany przez inwestorów za bardzo atrakcyjny obszar. Jeśli nie zostanie on narażony na ryzyko spowodowane nagłą zmianą koniunktury globalnej, to popyt na surowce nadal będzie rósł, co wywoła presję na ich ceny oraz kursy akcji spółek – mówi Jan Rekowski, dyrektor Departamentu IPO i Klientów Korporacyjnych w Domu Maklerskim.

W grupie Banku Zachodniego WBK wszystkie emisje akcji są przeprowadzane razem przez Obszar Rynków Kapitałowych BZ WBK, który działa jako doradca finansowy/kapitałowy, ewentualnie subemitent, oraz Dom Maklerski, który pełni rolę oferującego.

Podczas pierwszego CEE IPO Summit Obszar Rynków Kapitałowych oraz Dom Maklerski Banku Zachodniego WBK będą współorganizować panel „Oil, Gas & Natural Resources”, zaplanowany 26 maja w godz. 11.00-12.30, w Sali Notowań GPW (poziom 2). Spośród zagranicznych firm, które Zespół Banku Zachodniego WBK wprowadził na warszawską giełdę, aż dwie funkcjonują w tym sektorze. Uczestnicy będą rozmawiać o sytuacji sektora wydobywczego i surowców naturalnych w regionie CEE oraz trendów rozwojowych. Odpowiedzą na pytania: czy węgiel, paliwa tradycyjne i gaz to alternatywa dla energii atomowej? Czy tradycyjne źródła energii mają przyszłość, czy może definitywnie stracą swoje znaczenie na rzecz energii odnawialnej? Jak będą kształtować się ceny surowców energetycznych? Co pokazują w tym kontekście kursy Sadovaya Group i KOV?

Oprócz Pawła Puchalskiego z Domu Maklerskiego BZ WBK w dyskusji wezmą udział Rowen Bainbridge (Aurelian Oil & Gas), Jakub Korczak (Kulczyk Oil Ventures), Andrzej Kozłowski (PKN Orlen), Alexander Tolstoukhov (Sadovaya Group) oraz Philip Wolfe (UBS Investment Bank). Po godzinie 14.00 zaprezentuje się Westa, ukraiński producent akumulatorów, kolejna spółka, którą Obszar Rynków Kapitałowych BZ WBK i Dom Maklerski BZ WBK przygotowują do debiutu na GPW w Warszawie.

Zainteresowanie ukraińskich spółek wkroczeniem na polski parkiet to już nie nowość. Dynamiczny rozwój ukraińskiego biznesu sprawia, że rośnie tam zapotrzebowanie na kapitał, a polski rynek oferuje szerokie grono inwestorów oraz dobre zrozumienie wschodnich realiów i potencjału wzrostu. Dlatego Warszawa jest postrzegana jako atrakcyjny rynek, na którym można pozyskać kapitał, o który trudno u naszych wschodnich sąsiadów. Włączywszy KSG Agro, warszawska giełda jest  platformą finansowania już dla siedmiu firm z tego regionu, a my pracujemy z kolejnymi spółkami z regionu – podkreśla Marcin Pędziński, dyrektor Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK.

Grupa BZ WBK pozostaje liderem pod względem plasowania zagranicznych IPO na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wprowadzenie na warszawski parkiet kolejnej spółki z Ukrainy to potwierdzenie dużego zainteresowania polskich inwestorów rynkami wschodnimi. Jego efektem  jest stworzenie przez GPW specjalnego indeksu spółek ukraińskich „WIG-Ukraine”, z których połowa została wprowadzona na giełdę przez nas – mówi Jan Rekowski.

Do tej pory emitentami z Ukrainy były Kernel, Astarta, Agroton, Sadovaya Group, Milkiland, IMC, oraz KSG. Zespół Banku Zachodniego WBK przewiduje, że w krótkim czasie zadebiutują jeszcze dwie spółki, w tym prezentująca się 26 maja na GPW ukraińska Westa. Odpowiedzią na duże zainteresowanie firm z tego kraju jest specjalnie utworzony indeks „WIG-Ukraine”. To trafne rozwiązanie, które tylko potwierdza, że warszawski parkiet staje się dużo więcej niż rynkiem lokalnym. Na GPW poza ukraińskimi, notujemy też spółki z innych krajów naszego regionu: z Austrii, Czech, Litwy, Węgier, Estonii, a ostatnio także ze Słowenii  – dodaje Piotr Wiła, zastępca dyrektora Obszaru Rynków Kapitałowych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu