Przejdź do treści

Mistrz w uspokajaniu dentofobika

Jak wynika z opublikowanych na początku tego roku wniosków z internetowego badania pod tytułem „Dentofobia – strach przed dentystą” dla blisko 60 procent ankietowanych (wypełniło je około 3500 respondentów) strach, jaki towarzyszy wizycie w gabinecie stomatologicznym jest spowodowany bolesnymi doświadczeniami z przeszłości.

– Informacje na temat dentofobii i jej przyczyn znane są od dawna. Może jednak zastanawiać skala tego zjawiska. Wyniki dobitnie jednak pokazują, że dentofobia dotyczy znacznej części społeczeństwa i jest realnym problemem, z którym zmagają się nie tylko sami pacjenci, ale wpływa on również na pracę stomatologów. Ponadto, badanie dowodzi, że dentofobia nie jest – jak wciąż uważają niektórzy – jedynie przejawem słabości czy zwykłą wymówką – uważa Kazimierz Klimczuk, szef firmy Dentomax.

Rynek dość szybko zareagował na pojawiające się już od dobrych kilku lat informacje mówiące o tej przykrej przypadłości, z którą zmaga się coraz więcej osób. W sprzedaży pojawiły się urządzenia służące do minimalizowania strachu i stresu, jaki towarzyszy wizycie na fotelu dentystycznym. Mowa m.in. o wyprodukowanym przez włoskich inżynierów z firmy Tecno – Gaz urządzeniu do sedacji wziewnej, dozującym podtlenek azotu – Master flux-ie.

– Instrument podaje gaz, który ma za zadanie uspokoić i rozluźnić pacjenta przed i w trakcie zabiegu. Urządzenie dzięki automatycznej kontroli przepływu jest absolutnie bezpieczne. Co ważne, do jego obsługi nie potrzeba lekarza anestezjologa – zachwala Krzysztof Baranowski z Dentomaxu.

Jak informują przedstawiciele firmy, stale i sukcesywnie rośnie zainteresowanie tym sprzętem wśród dentystów. Używanie sprzętu ma również walory marketingowe. Pacjenci coraz częściej pytają o dostępność w gabinetach tego typu udogodnień.

– Master flux prezentujemy klientom podczas wszystkich targów na których jesteśmy. Zwykle też na naszym stoisku można osobiście wypróbować jego walory. I w zasadzie jest to najlepszy sposób, aby przekonać się, że jest to dobra inwestycja – uważa doradca klienta.

Podawany podtlenek azotu, dzięki swoim właściwościom rozluźniającym i uspokajającym, działa przeciwbólowo przy jednoczesnym znikomym działaniu nasennym. Praktycznie nie wpływa na zwiotczenie mięśni, a ponadto nie otępia i pozwala zachować pełny kontakt z pacjentem, co jednocześnie nie utrudnia przeprowadzania zabiegu.

– Warto podkreślić, że działanie gazu ustaje niemal natychmiast po zaprzestaniu jego podawania. Pacjent nie odczuwa więc dyskomfortu po zabiegu, a nawet może bez przeszkód prowadzić samochód – podkreśla Krzysztof Baranowski.

Producentem urządzenia jest włoska firma Tecno – Gaz, która kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo. Sprzęt jest wyposażony w zawór bezpieczeństwa pozwalający na błyskawiczne odcięcie dopływu gazu.

Nie należy się przy tym obawiać niedotlenienia. W składzie mieszanki podawanej przy pomocy specjalnej maseczki umieszczanej na nosie pacjenta, zawsze jest co najmniej 30 procent tlenu. Taki poziom gwarantuje bezpieczeństwo. Master flux może być stosowany u wszystkich pacjentów, nawet u dzieci. Nie ma przeciwwskazań dla jego stosowania u osób cierpiących na astmę, padaczkę, dotknięte chorobami serca, anemią czy hemofilią. Przeciwwskazaniem natomiast jest niedrożność dróg oddechowych spowodowana katarem, powiększonymi migdałkami, ciężkie choroby płuc i oskrzeli, rozedma płuc, choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane, porfiria, myastenia gravis, I trymestr ciąży, hiprtermia złośliwa, alkoholizm.

– Master Flux Automatic AS 3000 jest jedynym urządzeniem do sedacji całkowicie i od podstaw opracowanym i wyprodukowanym we Włoszech. Zarówno wytwarzane tam części jak i proces Wszystkie części produkowane są przez firmę Tecno Gaz, podlegają skrupulatnej, indywidualnej inspekcji dzięki czemu posiada medyczne certyfikaty CE, Master Flux jest urządzeniem medycznym klasy A.

Głównym dystrybutorem urządzenia w Polsce jest białostocka firma Dentomax.