Kaczyński po raz pierwszy wyprzedził premiera

W kwietniu prasa pisała więcej o liderze opozycji – Jarosławie Kaczyńskim, niż o premierze Donaldzie Tusku. Prezes PiS na długo zajął czołówki, głównie za sprawą rocznicy katastrofy smoleńskiej i związanych z nią kontrowersyjnych wypowiedzi. Comiesięczne badanie „Scena Polityczna” opublikował „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.

Po raz pierwszy od początku prowadzenia analizy, czyli od września 2010 roku, Jarosław Kaczyński okazał się najbardziej medialnym liderem partii w Polsce. Do tej pory w każdym z siedmiu miesięcznych raportów przewodził Donald Tusk. Względem marca premier zanotował aż 22-proc. spadek liczby informacji, natomiast szef największej partii opozycyjnej zyskał 41 proc. Przewaga Kaczyńskiego (2,1 tys.) nad Tuskiem (2,0 tys.) w kwietniu okazała się niewielka i wyniosła poniżej stu publikacji. Jednak wciąż to o prezesie rady ministrów więcej pisze się w dziennikach ogólnopolskich. Na pierwszych stronach gazet częściej występował Kaczyński.

To nie koniec poważnych zmian w zestawieniu. Według wyników badania „PRESS‑SERVICE Monitoring Mediów” przewodniczący PSL, Waldemar Pawlak był w ubiegłym miesiącu osobą bardziej medialną od lidera SLD, Grzegorza Napieralskiego. Ta zmiana wiąże się przede wszystkim ze spadkiem aktywności polityka lewicy (-42 proc.), ponieważ liczba informacji o wicepremierze utrzymuje się na stabilnym poziomie (+5 proc.). Mniejszym zainteresowaniem dziennikarzy w kwietniu cieszyła się także Joanna Kluzik-Rostkowska, przewodnicząca PJN.

Wraz ze znaczącym wzrostem liczby publikacji, Jarosław Kaczyński zanotował jednocześnie wyższy odsetek materiałów negatywnych. Przypomnijmy, że w marcu polityk pobił rekord pod tym względem, bo aż 41 proc. tekstów na jego temat w dziennikach ogólnopolskich miało wydźwięk negatywny. W kwietniu liczba ta jeszcze wzrosła, osiągając 43 proc. Najbardziej krytyczne wobec niego były „Super Express”, „Metro” i „Gazeta Wyborcza”. Odsetek informacji negatywnych o Donaldzie Tusku utrzymał się na tym samym pułapie (36 proc.).

Kwiecień był dobry – jeżeli chodzi o udział w prasie – także dla całego Prawa i Sprawiedliwości. Partia jak zwykle okazała się najbardziej medialnym ugrupowaniem politycznym w kraju, jednak tym razem osiągnęła znacznie większą przewagę. Liczba publikacji wprawdzie wzrosła zaledwie o niecałe pół procenta, jednak w kontekście 16-proc. spadku PO oraz znacząco mniejszej liczby materiałów o pozostałych partiach, to wynik bardzo dobry. Różnica pomiędzy obu ugrupowaniami była największa od momentu rozpoczęcia badania. Ponadto PiS w kwietniu aż 556 razy znalazł się na pierwszych stronach gazet, w porównaniu do 291 takich publikacji dotyczących Platformy Obywatelskiej.

Badanie „Scena Polityczna” realizowane jest na podstawie monitoringu 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej. Od września 2010 roku „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” co miesiąc publikuje raport zawierający wyniki aktywności prasy w sferze politycznej. Najnowsze wydanie dotyczy materiałów, jakie ukazały się od 1 do 30 kwietnia 2011 roku. Z kolei wydźwięk informacji na temat liderów politycznych badany jest na podstawie publikacji z ośmiu największych dzienników ogólnopolskich.

Pełny raport: http://www.press-service.com.pl/gfx/pressservice/files/scena_polityczna_-_raport_statystyczny_-_kwiecien_2011.pdf

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu