Jak zarobić Wielką Kasę?

FMBank rozmawia z Marcinem Tryburą, Kierownikiem Projektu edukacyjnej gry finansowej online – Wielka Kasa.

1 akcje, biznes, edukacja, finanse, fundusze, giełda, gospodarka, gra finansowa, informacje, inwestowanie, inwestycje, online, rankingi, rynek, surowce, waluty, wielkakasaFMBank: – Wiele biznesów/projektów rezygnuje z pozyskiwania dofinansowania ze środków funduszy europejskich tłumacząc, że wiąże się to z zbyt dużym nakładem sił – ta cała skomplikowana procedura itd. Jak było w Waszym przypadku?

Marcin Trybura: – Sprawy związane z obsługą projektu unijnego są rzeczywiście dodatkowym elementem, obciążającym codzienne prowadzenie działalności i wymagają stałego nadzoru m.in. nad całą korespondencją z Regionalną Instytucją Finansującą. Prawda jednak jest taka, że wszystko zależy od wcześniejszego, przemyślanego i prawidłowego przygotowania wniosku o dofinansowanie, uwzględniającego wszystkie aspekty planowanego biznesu. Czasami problemy mogą być w rozbieżności pomiędzy warunkami rynkowymi, jakie panowały w momencie starania się o dofinansowanie a sytuacją obecną. Zdarzało się, że podczas trwania projektu występowała potrzeba ciągłego dostosowywania się do potrzeb rynku i bieżąca weryfikacja początkowych założeń. W przypadku dofinansowania ze środków unijnych możemy mówić o małej elastyczności ze strony struktur unijnych, jeżeli chodzi o takie zmiany. Dodatkowo trzeba być ubezpieczonym na to, że środki finansowe przychodzą po jakimś czasie i warto zawczasu szukać dodatkowego inwestora. Planując projekt WielkaKasa.com wszystkie te aspekty zostały dokładnie przewidziane i należycie opracowane.

Może teraz o samej grze. Rozumiem, że chodzi tu przede wszystkim o edukację ekonomiczną, ale liczy się też dobra zabawa. Czy przewidzieliście jakieś elementy społecznościowe w samej grze, czy np. użytkownicy mogą rywalizować między sobą itd.?

Edukacja poprzez zabawę przede wszystkim. Nasza gra ma charakter jak najbardziej społecznościowy. W grze stworzony jest ranking najlepszych graczy, w którym każdy stara się uzyskać jak największą stopę zwrotu a tym samym rywalizuje o najwyższą pozycje w rankingu. Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia podglądu inwestycji innych graczy i obserwując ich decyzje można wzorować się na najlepszych. Przewidziane są też ligi firmowe, w których gracze rywalizują między sobą zarówno w obrębie użytkowników skupionych wokół danej firmy jak również mogą wspólnie stawić czoła konkurencyjnej firmie. Oczywiście w takich przypadkach prowadzone są oddzielne rankingi poszczególnych lig. Niewątpliwą atrakcją, będą też różnego rodzaju konkursy, które wśród społeczności internetowych są niezwykle popularne. Oprócz tego, użytkowników gry staramy się skupić wokół naszych profili na portalach społecznościowych takich jak Facebook, GoldenLine, Profeo. Pierwsze sondy pojawiły się już na naszym profilu http://www.facebook.com/WielkaKasa.com a w najbliższej przeszłości planujemy wprowadzić ciekawe akcje angażujące fanów.

Gra posiada ogromną ilość funkcjonalności, wyobrażam sobie, że dużo ludzi było w to zaangażowanych, musieliście poświęcić bardzo dużo czasu na stworzenie wszystkiego.

Rzeczywiście, gra jest bardzo zaawansowanym projektem a zespół ekonomistów, analityków i programistów bardzo dokładnie przygotowywał wszystkie algorytmy, na których oparta jest gra. Nad całym projektem pracowało kilkanaście osób przez około 12 miesięcy. Ale to nie wszystko. Do końca 2011 roku przewidziane są kolejne etapy rozwoju gry, łącznie z angielską wersją językową i wejściem na rynki zagraniczne. Gracze będą mieli możliwość przechodzenia na wyższe, bardziej zaawansowane poziomy a co za tym idzie, gra będzie stawała się dla nich ciekawsza. Chodzi o to, aby użytkownik, początkujący inwestor zdobywał coraz większe doświadczenie na kolejnych etapach gry. Ogrom prac przy rozwoju gry pochłonął cały zespół, ale najważniejsze jest zaangażowanie, które daje się odczuć każdego dnia.

Na rynku jest już kilka podobnych serwisów do Wielkiej Kasy. Ze swoim projektem wystartowaliście całkiem niedawno. Uczycie się na błędach konkurencji, czym chcecie się wyróżnić na ich tle?

Istniejące w sieci projekty tylko z pozoru są podobne do naszej gry. Przede wszystkim, w Wielkiej Kasie, oprócz inwestycji w akcje spółek giełdowych, można inwestować wirtualnie bez żadnego ryzyka w waluty, fundusze, surowce i produkty bankowe. W następnych etapach rozwoju planowana jest możliwość inwestycji w dobra luksusowe, antyki, wina itd. Dzięki odpowiednio przygotowanej strukturze gry, możliwości są w praktycznie nieograniczone. Nasza gra jest raczej dla długoterminowych graczy a nie dla spekulantów grających krótkoterminowo. Gracz nie musi zaglądać codziennie na stronę śledząc z wypiekami na twarzy stan swojego rachunku, choć oczywiście znajomość bieżącej sytuacji na rynku, może pomóc w podejmowaniu decyzji. W związku z tym, dostarczamy naszym graczom codzienną garść najważniejszych informacji mogących mieć wpływ na wartości poszczególnych instrumentów inwestycyjnych. Każdy użytkownik może śledzić swoją pozycję w rankingu graczy a dzięki dodatkowej możliwości podejrzenia inwestycji najlepszych inwestorów, każdy może wzorować i uczuć się od liderów rankingu. Gra posiada też dział edukacji, swojego rodzaju bazę wiedzy, dzięki której można lepiej przyswoić sobie podstawowe zagadnienia związane z inwestowaniem, ekonomią, rynkiem giełdowym i finansami. To także element odróżniający nas od konkurencji. Ponadto gra nie jest jednorazowym konkursem ani podzieloną na sezony rozgrywką.
Podsumowując, zasadnicze różnice są jednocześnie zaletami gry Wielka Kasa, dzięki którym staramy się wyróżnić na rynku gier finansowych online.

Macie z pewnością już jakiś feedback z samego serwisu. Jakimi inwestorami są Polacy, grają ryzykownie czy raczej zachowawczo?

Cały czas mamy stały kontakt z naszymi graczami dzięki opcji pomocy a dane statystyczne pokazują wiele ciekawych informacji. Przede wszystkim użytkownicy w miarę inwestowania w naszej grze, podejmują coraz bardziej przemyślane decyzje, w odniesieniu do realnej sytuacji rynkowej. Oczywiście zdarza się też, że są to ryzykowne ruchy, które nierzadko przynoszą zaskakujące wyniki i wysokie stopy zwrotu.

2 akcje, biznes, edukacja, finanse, fundusze, giełda, gospodarka, gra finansowa, informacje, inwestowanie, inwestycje, online, rankingi, rynek, surowce, waluty, wielkakasaDziękuję za rozmowę. Życzę samych sukcesów.

Ja również dziękuję i życzę naszym graczom wysokich stóp zwrotu, które być może pomogą podjąć decyzję o zainwestowaniu swoich środków w realnym Świecie. Zapraszam do zmierzenia się z innymi inwestorami na www.WielkaKasa.com a także do śledzenia naszego profilu na Facebooku http://www.facebook.com/WielkaKasa.com i innych portalach społecznościowych.

FMBank
Źródło: Materiały Prasowe WielkaKasa.com

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu