Przejdź do treści

Robert Majkut projektuje kino dla ludzi Bruce’a Lee

Na zaproszenie Orange Sky Golden Harvest Entertainment Group Robert Majkut zaprojektował kino Orange Cinemas w Pekinie. Oficjalne, uroczyste otwarcie najbardziej luksusowego kina w Chinach odbyła się 28 marca 2011 roku.

Golden Harvest to legenda azjatyckiego przemysłu filmowego. Spod skrzydeł Golden Harvest wyszło ponad 600 filmów oraz dwie światowe legendy kina akcji – Bruce Lee i Jackie Chan.

Wiodący operator kinowy na rynku azjatyckim, Golden Harvest jest właścicielem sieci kin, składającą się z 28 kinopleksów i 223 sal projekcyjnych. W ostatnich kilku latach działalność Golden Harvest została poszerzona o rynek chiński i tajwański, czyniąc tę firmę największym sieciowym operatorem kinowym na Tajwanie i w Singapurze.

Robert Majkut został zaproszony przez Orange Sky Golden Harvest Entertainment Group do przygotowania projektu kina Orange Cinemas, mieszczącego się w Pacific Department Store w Pekinie. Inwestorzy podjęli decyzję o zaproszeniu Majkuta do współpracy na podstawie jego projektów, a w szczególności projektu Multikina Złote Tarasy w Warszawie.

Robert Majkut o projekcie: Kreowanie takich miejsc to szczególne wyzwanie. To tworzenie koncepcji totalnej, która musi się sprawdzić i objąć sobą wszystkie aspekty wizerunku, sposobu działania i wysokich wymagań przyszłych odbiorców.

Stworzyliśmy najbardziej ekskluzywne kino, prawdopodobnie w całych Chinach. Takie też postawiono przed nami zadanie.

Nasz projekt to pewne kluczowe elementy, takie jak kolor, forma i rodzaj „energii” kształtowanej przez atmosferę oraz – bardzo ważne w tym projekcie – multimedialne rozwiązania.

Czerń symbolizuje mrok, z którego wydobywa się światło – istota kina i jego magii; pomarańcz to kolor nieba zachodzącego słońca, znak wieczornej pory, gdy przychodzi czas na przyjemną rozrywkę i spotkanie z przyjaciółmi; różowy to kolor zabawy i beztroskiej radości. Te trzy kolory i ich znaczenie to fundament tego miejsca.

Kolejny element, forma, realizowana jest dwojako – poprzez kształt znaku pomiędzy prostokątem ekranu, a kształtem tradycyjnego chińskiego lampionu. To zamknięty w jednym znaczeniu symbol światła i tła, tworzący magię kina. Drugie wyobrażenie formy to płynność linii, nawiązująca do ruchu ludzkiego ciała, ale również tradycyjnej taśmy filmowej, jej miękkich przepływów w ruchu projektora.

Trzecim, nie mniej istotnym elementem, jest użycie multimediów. Wielkie ekrany kształtują tempo i atmosferę wnętrza. Wyświetlane filmy podkreślają zmienność, płynność i iluzyjność filmowego świata.

Wszystkie te elementy kreują niezwykle filmowe, spektakularne i nowoczesne wnętrze. Ciemna czerń ścian, kolorowe meble, atmosfera kształtowana żywym obrazem, nowoczesność form, miękkość kształtów… Mieliśmy stworzyć miejsce, jakiego w Pekinie jeszcze nie było. Mam nadzieję, że nam się udało.

Wnętrza Orange Cinemas składają się ze strefy Piano Bar, prywatnych VIP-roomów, klubu Cigar Club i  trzech luksusowych, kameralnych sal kinowych: Black Room, Orange Garden i Pink Sky.  Lobby to niezwykła kameralna przestrzeń klubowa z kolekcją najnowszych dzieł sztuki.

Robert Majkut od lat z ogromnym wyczuciem i doświadczeniem kompleksowo projektuje wnętrza kin. Ten projekt również miał taki charakter. Projektant opowiada historię o toczących i obracających się formach, o ruchu, o słońcu,  o wrażeniach, o iluzji kina. Wszystko zostało wyrażone w języku kolorów, faktur i światła. Przestrzeń tworzy zmieniające się światło w płaszczyznach wielkich ekranów, dźwięki z Piano Bar i intensywna gra kolorów.

Logo, inspirowane chińskimi ręcznie malowanymi symbolami, było punktem wyjścia do zaprojektowania wnętrza Orange Cinemas. Kształt baru, wzory na wykładzinie, kształty uchwytów do drzwi, stolików, ażurowe kurtyny, pikowania i wzory na ścianach są transformacją i przeniesieniem formy znaku.

Wszystkie elementy wyposażenia – sofy, stoliki, krzesła barowe, oświetlenie – zostały indywidualnie zaprojektowane przez Roberta Majkuta. Całość utrzymana jest w konsekwentnej czarno-pomarańczowo-różowej kolorystyce.

Użyte materiały to czarny połyskujący kamień, mahoniowy fornir, jedwabne tapety, wełniane wykładziny, skóra, filc i polerowana stal. 

Całość kina zajmuje powierzchnię 1.000 m2, może pomieścić do 200 gości i posiada 3 audytoria po 30 miejsc każde. 

źródło/autor: Press Office