Znów kupujemy mieszkania w Warszawie

W pierwszym kwartale tego roku w Warszawie sprzedała się największa ilość nowych mieszkań od trzech lat. Ceny wprowadzanych na rynek lokali są nieco niższe niż rok temu.

1 REAS, RED Real Estate Development, Teresa WitkowskaAnalitycy firmy Reas obliczyli, że w pierwszym kwartale bieżącego roku warszawscy deweloperzy znaleźli klientów na nieco więcej niż 3,3 tys. mieszkań. Jeśli ten poziom sprzedaży utrzymałby się obserwowalibyśmy powrót do przeciętnego zbytu w długoterminowym, dziesięcioletnim ujęciu, kiedy średnio rocznie sprzedawało się w Warszawie ponad 13 tys. lokali.

Dla porównania, w 2010 roku w stolicy sprzedało się około 10,6 tys. nowych lokali. To znacznie mniej niż w czasie boomu na rynku, ale więcej niż w 2009 roku, kiedy deweloperzy podpisali umowy na 6,9 tys. mieszkań (obliczenia firmy redNet).

Jest w czym wybierać

Warszawska oferta rynku pierwotnego obejmuje teraz 16,6 tys. mieszkań. Z zestawień firmy doradczej Reas wynika, że na koniec 2010 r. nowych mieszkań było w sprzedaży ok. 16 tys., a w trzecim kwartale ubiegłego roku tylko 15 tys. Jeśli zaś chodzi o gotowe mieszkania, to na koniec marca tego roku było ich w sprzedaży na stołecznym rynku ok. 4,3 tys.

Ponieważ sytuacja rynkowa temu sprzyja, deweloperzy rozpoczynają wiele nowych projektów i rozbudowują swoje inwestycje. – Zaczynamy realizację kolejnej fazy osiedla Alpha w Ursusie. W nowych budynkach oferujemy mieszkania w systemie finansowania 10/90. Dysponujemy także gotowymi mieszkaniami, oddanymi już do użytku, na które mamy obecnie promocyjne ceny – mówi Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development.

Z mieszkań planowanych do oddania w tym roku w Warszawie ponad 57 proc. to lokale, które zostały już sprzedane (9 proc. więcej niż w poprzednim kwartale), a 42 proc. to mieszkania znajdujące się nadal w ofercie.

Zoptymalizowane ceny

Na rynku nowych mieszkań przeważają lokale w cenie 6-9 tys. zł za m kw. Dokładnie w takim przedziale cenowym mieszkań w Warszawie szukają najczęściej potencjalni nabywcy. Deweloperzy z precyzyjnym wyczuciem rynku wprowadzają właśnie tak wycenione projekty.

Przeciętna cena mieszkań wprowadzanych na warszawski rynek w pierwszym kwartale br. wyniosła ponad 7,3 tys. zł za metr kwadratowy i jest niezmienna od pół roku, ale nieco niższa niż rok temu. Można zatem wysnuć wniosek, że ceny nowych mieszkań w Warszawie ustabilizowały się. Na przestrzeni ostatniego roku ceny nowych mieszkań wzrosły o 1 proc.

Więcej projektów

Na rynku w szybkim tempie przybywa mieszkań. W I kw. 2011 roku deweloperzy rozpoczęli w kraju budowę 14,5 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych, co stanowi ponad 10 procentowy wzrost w porównaniu z I kwartałem 2010 roku.

Po raz pierwszy od połowy 2008 roku dobre wieści płyną też z rynku, jeśli chodzi o liczbę wydanych zezwoleń na budowę. W I kw. tego roku odnotowany został wzrost ich ogólnej liczby do 37 263 pozwoleń tj. o 5,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Dobre wyniki są przede wszystkim udziałem deweloperów, którzy uzyskali 16 886 pozwolenia na budowę mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu