Armaflex DuoSolar – ekologiczne ciepło

Słońce, ptaki, niskie i wysokie temperatury oraz inne czynniki atomosferyczne to prawdziwe wyzwanie dla izolacji chroniącej znajdujące się na zewnątrz rury instalacji solarnej. System preizolowanych przewodów Armaflex DuoSolar firmy Armacell, nie tylko bez żadnego problemu poradzi sobie z nimi, ale również zapewni nam doskonały poziom izolacji termicznej.

Coraz większa ilość paneli słonecznych ozdabiających dachy domów pokazuje, że ta tania w eksploatacji oraz w pełni ekologiczna forma ogrzewania zdobywa sobie w Polsce coraz więcej zwolenników. Jednak należy pamiętać, że optymalna wydajność takiego systemu zależy nie tylko od użytych kolektorów, ale w dużej mierze również od zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej, która zapobiega niepotrzebnym stratom energii, która zamiast ogrzewać nasz dom po prostu rozprasza się w atmosferze. Dzięki preizolowanym rurom Armaflex DuoSolar możemy ograniczyć te straty do minimum.

Ciepło pod ochroną

Armaflex DuoSolar jest rozwiązaniem pomagającym nam ograniczyć straty energii mogące wystąpić podczas transportu czynnika grzewczego z kolektora do zbiornika. W tym celu obie rury, zasilania i powrotu, zostały pokryte wysokiej jakości izolacją HT/Armaflex, której unikalna struktura mikrokomórkowa pozwoliła na zapewnienie bardzo niskiego współczynnika przewodzenia ciepła, który wynosi jedynie 0,038 W/(m*K). Dzięki temu ilość energii traconej podczas transportu jest możliwie jak najmniejsza, co jest wyjątkowo istotne w zimie, kiedy to różnica temperatur pomiędzy czynnikiem grzewczym a atmosferą jest najwyższa, a biegnące na zewnątrz budynku rury narażone są na działanie często ekstremalnych warunków. Dodatkowo, pod izolacją umieszczony został przewód elektryczny o odporności cieplnej do 180 stopni Celsjusza umożliwiający podłączenie czujnika temperatury bez konieczności prowadzenia dodatkowego przewodu. Jest to o tyle istotne, że w przypadku preizolowanych rur, kabel ten musiałby być położony na zewnątrz izolacji, przez co narażony byłby na uszkodzenia.

Wszechstronna ochrona

Jednak zapewnienie dobrej izolacji termicznej to nie wszystko. Odpowiednią ochronę musi posiadać też sama izolacja, ponieważ w innym wypadku była by ona wystawiona na niszczące działanie czynników atmosferycznych czy uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez ptaki bądź gałęzie drzew. Paradoksalnie, również samo słońce, które stoi u podstaw działania całego systemu, może być poważnym zagrożeniem dla jego działania. Promieniowanie ultrafioletowe na działanie którego narażone są przewody, może bowiem prowadzić powolnej degradacji warstwy izolującej prowadząc w efekcie do utraty elastyczności powodującej pękanie i kruszenie się materiału. Dlatego też pokrywająca rury pianka została zabezpieczona przy pomocy folii poliolefinowo-kopolymerowej, co chroni delikatną strukturę pianki przed czynnikami takimi jak promieniowanie UV czy uszkodzeniami mechanicznymi mogącymi naruszyć jej integralność, a tym samym obniżyć jakość izolacji tworząc punkty, przez które ciepło będzie mogło swobodnie uciekać. Dodatkowo, rury Armaflex DuoSolar wyposażono w opatentowaną technologię „join-split”, która pozwala na łatwe łączenie i rozłączanie przewodów.

Dopasowane do potrzeb

Preizolowane systemy Armaflex DuoSolar dostępne są w dwóch wersjach: miedzianej, zgodnej z normą EN1057 oraz ze stali nierdzewnej X2CrNiMo17122. Armaflex DuoSolar CU (rura miedziana) charakteryzująca się bardzo korzystnym stosunkiem jakości do ceny, szczególnie w przypadku mniejszych rozmiarów instalacji, przeznaczona jest głównie do nowych projektów. W przypadku większych lub trudno położonych rozwiązań znakomicie sprawdzi się wersja Armaflex DuoSolar VA (giętka, falista rura stalowa). Jej wysoka elastyczności pozwala na nawet mocne zgięcie przewodów bez ryzyka deformacji ich średnicy. Dzięki temu instalacja całego systemu przebiegnie szybko i bezproblemowo nawet tam, gdzie kładzenie typowych rur było by trudne, kosztowne i długotrwałe. Dodatkowo karbowana powierzchnia przewodu znacząco ułatwia zamontowanie złączek, zarówno tych tradycyjnych, jak i specjalnych bezuszczelkowych złączek Armacell.

Decydując się na instalację systemu solarnego, warto zadbać o to, by uczynić go możliwie najbardziej wydajnym. Preizolowane przewody Armaflex DuoSolar firmy Armacell, dzięki doskonałej izolacji HT/Armaflex mogą zminimalizować straty energii, zmniejszając tym samym koszty eksploatacji. Natomiast bardzo wysoki poziom ochrony, zarówno przed działaniem czynników atmosferycznych jak i uszkodzeniami mechanicznymi sprawi, że cały system będzie pracował optymalnie przez długie lata.

Producent: Armacell Poland Sp. z o.o. 55-300 Środa Śląska ul. Targowa 2 tel. 71 3175025 fax 71 3175115

www.armacell.com

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu