Turcja wybiera firmę Sikorsky do realizacji programu 109 śmigłowców BLACK HAWK

Sikorsky Aircraft Corp. ogłosił, że Komitet Wykonawczy Przemysłu Obronnego (DIEC) wybrał firmę Sikorsky zgodnie z umową na zaopatrzenie rządu tureckiego w 109 helikopterów wielozadaniowych, które będą pochodną śmigłowca BLACK HAWK. Sikorsky Aircraft jest firmą zależną United Technologies Corp. (NYSE:UTX).

Sikorsky sfinalizuje szczegóły kontraktu z Podsekretariatem ds. Przemysłu Obronnego (znanym w Turcji jako SSM) i spółką Turkish Aerospace Industries (TAI). Śmigłowiec montowany będzie w Turcji przez TAI jako głównego wykonawcę i zawierać będzie komponenty dostarczane przez Sikorsky, jak również przez inne amerykańskie i tureckie firmy. DIEC donosi, iż całkowita wartość programu TAI wynosi 3,5 mld USD, kwota ta uwzględnia prace wykonywane przez Sikorsky, a także pozostałych partnerów biorących udział w tym programie.

W ramach projektu umowy, Sikorsky zainwestuje w dynamiczny rozwój potencjału produkcyjnego komponentów firmy Alp Aviation, której współwłaścicielem jest Sikorsky (posiada 50% akcji). Ponadto, propozycja industrializacji pozwoli tureckiemu przemysłowi uzyskać dostęp do globalnego łańcucha dostaw firmy Sikorsky, co umożliwi w przyszłości sprzedaż śmigłowców montowanych w Turcji międzynarodowym klientom firmy Sikorsky. DIEC szacuje, iż biorąc pod uwagę lokalne wymagania rynku tureckiego, potencjalny eksport może osiągnąć 600 śmigłowców.

Szacowany 10-letni kontrakt zawierać będzie również aspekty takie jak: wsparcie posprzedażowe, dostępność części zamiennych, szkolenia i serwis, wykorzystując istniejącą już infrastrukturę firmy Sikorsky i turecką w celu świadczenia usług oraz dostarczania części i komponentów do klientów na całym świecie.

„Przez wiele lat Sikorsky Aircraft wraz z przemysłem tureckim współpracują nad strukturą śmigłowca, jak również nad dynamiką jego komponentów, tak więc niniejszy kontrakt nawiązuje do wieloletniej tradycji współpracy” – powiedział Jeffrey P. Pino, Prezes Sikorsky Aircraft. „Sikorsky oczekuje na inicjację rozwoju partnerstwa z Turcją w celu spełniania bieżących i przyszłych potrzeb związanych z wiropłatami”.

„Wielofunkcyjny turecki helikopter, pochodny helikoptera BLACK HAWK, będzie zawansowanym, sprawdzonym w boju i wielu misjach, spełniającym wszystkie wymogi i zadania. Konfiguracja śmigłowca T-70 bazuje na helikopterze S-70i BLACK HAWK” – powiedział Mick Maurer, Prezes Sikorsky Military Systems.

Sikorsky Aircraft Corporation z siedzibą w Stratford, Connecticut, USA, jest światowym liderem w zakresie projektowania, wytwarzania i obsługi śmigłowców. United Technologies Corporation z siedzibą w Hartford, Connecticut, USA, oferuje szeroką gamę produktów hi-tech oraz usług serwisowych dla przemysłu lotniczego i branży budowlanej.

Niniejsza informacja prasowa zawiera prognozujące oświadczenie dotyczące potencjału produkcyjnego i sprzedaży helikopterów. Rzeczywiste rezultaty mogą różnić się znacząco od tych zaplanowanych, a wszystko to za sprawą pewnych czynników ryzyka i niepewności, w tym między innymi zmian priorytetów i praktyk zaopatrywania rządu, planów budżetowych, możliwości finansowania lub liczby śmigłowców, które mają zostać wyprodukowane, jak również problemów/wyzwań związanych z projektowaniem, rozwoju produkcji i wsparcia zaawansowanych technologii, takich jak inne czynniki ryzyka i niepewności, w tym między innymi te, które od czasu do czasu wymagają dużej precyzji w segregowaniu papierów wartościowych United Technologies Corporation i Komisji Giełdowej.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu