Przejdź do treści

DBpedia Polska – encyklopedia dla robotów

11 maja firma Knowledge Hives sp. z o.o. opublikowała polską DBpedię. Ta wyjątkowa encyklopedia dla robotów dostępna jest pod adresem pl.dbpedia.org.

DBpedia Polska to kolejny projekt pomorskiej firmy Knowledge Hives sp. z o.o., będący odpowiednikiem anglojęzycznej DBpedii, czyli reprezentacji wiedzy zgromadzonej w wikipedii w postaci zrozumiałej przez maszyny i opublikowanej zgodnie ze standardami sieci semantycznej.

DBpedia Polska to projekt własny firmy Knowledge Hives  stworzony przy współpracy z międzynarodowym community DBpedia. Przy jego realizacji wykorzystano kod konwertera opublikowany przez DBpedia, autorskie  rozszerzenia  firmy Knowledge Hives oraz serwer RDF AllegroGraph firmy Franz Inc..

Dr Sebastian Kruk tłumaczy: „DBpedia Polska to nie tylko słownik powiązanych pojęć. To ogromne zasoby wiedzy zgromadzone w postaci grafu na którym można zadawać bardzo skomplikowane zapytania. Szukanie odpowiedzi przy pomocy Google i nawet samych mechanizmów wyszukiwania Wikipedii zajęłoby bardzo dużo czasu, często byłoby wręcz niemożliwe. Z pomocą DBpedii  odnalezienie odpowiedzi jest bardzo proste i szybkie.

źródło/autor: Chilli Public Relations