Rusz w miasto z Otwartą Twardą

Na co dzień zajmują się w Gminie tworzeniem programu kulturalnego dla jej członków, realizują w szkołach programy edukacyjne o kulturze żydowskiej oraz warsztaty przeciwdziałające dyskryminacji, organizują obchody ważnych rocznic. Są wszędzie tam, gdzie obecna jest kultura żydowska – na koncertach, wykładach i wycieczkach.

Mają mnóstwo energii i pomysłów na nowe akcje. W maju zespół warszawskiej Gminy Żydowskiej po raz trzeci przedstawi warszawiakom swoje działania podczas trwającego ponad tydzień festiwalu współczesnej kultury żydowskiej Otwarta Twarda.

Jak podkreślają sami organizatorzy, założeniem festiwalu jest prezentacja i promocja współczesnej kultury żydowskiej, w tym najnowszych polskich wydarzeń artystycznych, tworzonych w nawiązaniu do tradycji judaistycznej. Program festiwalu jest realizowany przez społeczność żyjącą tym na co dzień. Niczym soczewka skupia w sobie całoroczną działalność kulturalno-edukacyjną organizacji funkcjonujących wokół ulicy Twardej 6. Z poszanowaniem tradycji i historii skupiamy się na tym, co się dzieje obecnie w kulturalno-edukacyjnym centrum żydowskim. – mówi Judyta Nekanda-Trepka, kierowniczka Biura Kultury i Edukacji warszawskiej gminy żydowskiej. – To w skrócie filozofia Otwartej Twardej.

Zdecydowanym atutem festiwalu jest jego program, w którym znajdują się hity z poprzednich edycji, takie jak nocne zwiedzanie cmentarza przy Okopowej oraz punkty zupełnie nowe, jak premierowe w Warszawie połączenie koncertu formacji SzaZa z projekcją etiud Romana Polańskiego. Oprócz tego wykłady – rabin Michael Schudrich ujawni tajemnice „Seksu po żydowsku”, doktorantka katedry judaistyki UJ Joanna Ostrowska opowie o koncepcji Holokaustu w sztukach wizualnych, a etnolożka Agata Maksimowska przybliży historię Birobidżanu – radzieckiego Żydowskiego Obwodu Autonomicznego.

Hasło tegorocznej edycji to: „Twarda 6 rusza w miasto!” – wydarzenia odbędą się m.in. w Zachęcie, klubokawiarni Chłodna25, kinie Kultura, Centrum Społeczności Reformowanej, czy klubie Powiększenie. Na chwilę Otwarta Twarda zawładnie też miejską przestrzenią – Placem Grzybowskim podczas tradycyjnej potańcówki, do której przygrywać będzie klezmerski kwartet, czy ulicami Pragi, gdzie odbędzie się gra miejska dla dorosłych i dla dzieci.

Organizatorzy z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej nie zapomnieli także o seniorach, dla których przygotowali „Pogotowie filozoficzne” – miejsce, gdzie będzie można się podzielić swoimi spostrzeżeniami bez względu na wyznanie czy światopogląd.

Myślisz, że przeżyłeś już wszystko? W tym roku poznaj sekrety rytualnej łaźni – „Tajemnice mykwy” to wykład skierowany głównie do kobiet. Panie dowiedzą się, czym jest mykwa, w jaki sposób była i jest obecnie wykorzystywana oraz dlaczego odgrywa tak ważną rolę w życiu żydowskiej kobiety. Postaramy się także obalić kilka mitów na temat żydowskiego małżeństwa oraz roli kobiety ortodoksyjnej w społeczności. – mówi Magda Szpilman, która na co dzień opiekuje się mykwą. Od Małki Kafki, gospodyni kulinarnego programu telewizyjnego i właścicielki restauracji z koszernym jedzeniem, dowiedz się, co ma wspólnego kabała z koszernością. Przygotuj zdrowe i proste izraelskie przysmaki podczas warsztatów „Spisek żydowski od Kuchni”.

Miłośnicy dobrej lektury powinni skorzystać z okazji i wpaść na Dni Książki Żydowskiej – imprezę towarzyszącą festiwalowi, odbywającą się w dniach w dniach 15-18 maja w siedzibie Gminy (parter w białym budynku obok synagogi). Tu właśnie czynna będzie księgarnia miesięcznika „Midrasz”, w której zapoznać się będzie można z najbardziej aktualnymi wydawnictwami dotyczącymi tematyki żydowskiej. Więcej informacji: www.midrasz.pl

Festiwal Otwarta Twarda, tradycyjnie już, rozpocznie się podczas Nocy Muzeów, tj. w nocy z 14 na 15 maja. Projekt powstał, aby promować różnorodność kulturową Warszawy, a realizowany jest przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie w ramach jej działań edukacyjno-społecznych. Tegoroczny program uzyskał dofinansowanie ze środków Miasta Stołecznego Warszawa. Przez 9 dni festiwalu, dzięki niecodziennym wydarzeniom kulturalnym, organizatorzy pragną przybliżyć historię, współczesne życie, a przede wszystkim kulturę mniejszości żydowskiej, skupionej wokół kulturalno-edukacyjnego centrum żydowskiego, mieszczącego się przy ulicy Twardej 6.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu