Bukmacherzy pozywają Ekstraklasę

Z inicjatywy polskiej firmy bukmacherskiej Star-Typ Sport (STS), Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich wystosowało zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję z wnioskiem o wszczęcie postępowania wobec spółki Ekstraklasa SA do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pismo do UOKiK wpłynęło szóstego maja.

Oficjalne pismo SPiPFB jest wynikiem roszczeń spółki Ekstraklasa SA wobec firmy STS z tytułu wynagrodzenia za wykorzystanie wyników rozgrywek najwyższej ligi piłki nożnej mężczyzn w sezonie 2009/2010, które wynoszą 2,288 mln zł wobec 305 tys. zł w poprzednich sezonach. Star-Typ Sport stoi na stanowisku, że Ekstraklasa SA nie jest krajowym organizatorem rozgrywek a jedynie podmiotem zarządzającym ligą zawodową w Polsce. Z tego tytułu nie ma kompetencji do udzielania zgody na prowadzenie gier hazardowych.

Wynagrodzenie, które rości sobie spółka Ekstraklasa SA wobec STS, niezależnie od jej kompetencji w tej kwestii, jest bardzo zawyżone i godzi w interes nie tylko naszej Spółki, ale również w pozostałych członków Stowarzyszenia. Ponadto jest ono zbyt wygórowane w stosunku do oferowanych usług i nie uwzględnia możliwości finansowych firm działających w branży bukmacherskiej. Z tego też powodu zdecydowaliśmy się wystosować oficjalne pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta – mówi Mateusz Juroszek, członek zarządu Star-Typ Sport.

Zawiadomienie złożone w UOKiKu w swym uzasadnieniu wskazuje również na fakt, że Zarząd Ekstraklasy SA, żądając wygórowanych stawek od legalnie działających firm bukmacherskich akceptuje jednocześnie naruszenie przez zagranicznych bukmacherów internetowych, którzy działają w Polsce bez zezwolenia ministra finansów, przepisów ustawy o grach hazardowych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta ma miesiąc na odpowiedź na zawiadomienie złożone przez Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu