50 lat udanej współpracy między IKEA i Polską. Strategiczne partnerstwo trwające już od pół wieku

Ingvar Kamprad, założyciel IKEA, po raz pierwszy przyjechał do Polski 21 stycznia 1961 roku. Kilka dni po tej wizycie, Kamprad złożył pierwsze zamówienie na meble, a dokładniej na krzesła ÖGLA, w fabryce mebli giętych w Radomsku. Od tamtej pory IKEA zrealizowała w Polsce wiele inwestycji i stała się nie tylko bardzo istotnym partnerem biznesowym bardzo wielu polskich firm, ale także nieodłącznym elementem wyposażenia polskich domów. Dzięki przystępnym cenom coraz więcej osób może sobie pozwolić na funkcjonalne, dobrze zaprojektowane i ładne meble. Sam założyciel IKEA wielokrotnie podkreślał, że Polska jest dla niego jak druga ojczyzna, co pokazuje, jak ważna jest dla firmy bliska relacja z naszym krajem.

Polska i IKEA – owocny związek w liczbach:

  • Ponad 40 tysięcy osób w Polsce znajduje zatrudnienie dzięki inwestycjom IKEA
  • Ponad 4000 produktów – czyli prawie ½ całego asortymentu IKEA – wytwarzanych jest w Polsce
  • Eksport produktów dla IKEA na całym świecie stanowi około 1,5% całego eksportu Polski
  • Polska jest największym dostawcą mebli dla IKEA na świecie
  • W Polsce IKEA ma obecnie 8 sklepów: 2 w Warszawie, 1 w Poznaniu, 1 w Gdańsku, 1 w Krakowie, 1 w Katowicach, 1 we Wrocławiu, 1 w Łodzi oraz 7 centrów handlowych
  • Centrum dystrybucyjne IKEA w Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego obsługuje 5 krajów europejskich: Polskę, Czechy, Słowację, Rumunię i Węgry
  • Produkcja mebli IKEA w Polsce odbywa się w 14 własnych zakładach produkcyjnych oraz u około 60 dostawców

 

Współpraca między IKEA a Polską od wielu lat przynosi korzyści obu stronom i będzie kontynuowana w przyszłości. W Polsce pojawiają się kolejne spółki z grupy IKEA, dzięki czemu coraz więcej osób znajduje w nich zatrudnienie oraz rosną inwestycje. Wiele innowacyjnych rozwiązań IKEA miało swój początek w Polsce, a firma chce nadal szeroko inwestować w naszym kraju i rozwijać długoterminowe relacje ze wszystkimi partnerami. W planach jest między innymi budowa nowych sklepów i centrów handlowych oraz rozbudowa istniejących, a także dalszy rozwój produkcji.

IKEA współpracuje z polskimi dostawcami na bazie wieloletnich kontraktów. Wielu z nich, dzięki współpracy z IKEA, przekształciło się z niewielkich firm w potentatów meblowych. Podstawową zasadą współpracy jest dzielenie się wiedzą z dostawcami oraz wspólne działanie przy tworzeniu nowych modeli mebli (np. zwykle prototypy powstają bezpośrednio w fabrykach dostawców), a przy planowaniu produkcji uwzględniane jest doświadczenie i umiejętności ludzi, którzy są w ten proces zaangażowani.

Warto wiedzieć: nazwa marki IKEA to skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, z której pochodzi założyciel firmy – Ingvar Kamprad (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

źródło/autor: IKEA

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu