Dzień Tybetański

Tagi:

Niepowtarzalne muzyczne spotkanie polskich i tybetańskich górali będzie atrakcją drugiego dnia maja w Blue City. Fundacja Sam Dżub Ling z tej okazji zaprosiła do centrum wyjątkowe zespoły: Śnieżne Lwy, Wołosi i Lasoniowie oraz mnichów z klasztoru Drepung Gomang.

„Co w duszy górala brzmi” – pod takim hasłem 2 maja w Blue City odbędzie się spotkanie dwóch kultur: polskiej i tybetańskiej. To niepowtarzalna okazja, by poznać wyjątkową kulturę Tybetu i przekonać się, czy jest tak bardzo odległa od naszej rodzimej. Nie zabraknie wspólnego muzykowania, pokazów sypania mandali, tybetańskiego rękodzieła oraz przysmaków tybetańskiej kuchni. Imprezie będzie towarzyszyła również wystawa malarstwa Anny Skojnowskiej-Olszewskiej z cyklu „Kwiaty”.

Poniżej dokładny opis atrakcji oraz krótka charakterystyka bohaterów dnia:

  • godz. 10.00-18.00 – pokaz sypania mandali oraz wykonywania rzeźb maślanych przez mnichów buddyjskich z klasztoru Drepung Gomang
  • godz. 17.00 – Tashi Delek – występ zespołu tybetańskiego „Śnieżne Lwy”, pokaz tradycyjnych tańców ludowych oraz piosenek z różnych regionów Tybetu
  • godz. 18.00 – Kham – występ dzieci i młodzieży tybetańskiej z okolic Lithangu, które uczą się w Polsce, a przyjechały na zaproszenie Fundacji. Dzieci opowiedzą dwie bajki
  • godz. 18.30 – Koncert zespołu Wołosi i Lasoniowie, występ mnichów z klasztoru Drepung oraz wspólne improwizacje muzyczne.

 

Wołosi i Lasoniowie

Tworzą go muzycy klasyczni, bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie. Instrumentaliści, związani na co dzień z katowicką Akademią Muzyczną, którzy zawsze marzyli o improwizacji i którzy ponad wszystko ukochali ludowość wraz z jej spontanicznością, witalnością i pięknem. Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut – górale wnoszą do zespołu nutę karpacką, a z nią mnogość muzycznych ekspresji, które przywędrowały od Indii i Persji, przez Palestynę i Bałkany, Węgry, Rumunię, Ukrainę i Słowację w ten punkt, leżący na trójstyku Polski, Słowacji i Czech – do Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki.

Zespół zadebiutował na XIII Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” i zdobył wszystkie możliwe nagrody! Grand Prix, nagrodę specjalna im. Czesława Niemena, nagrodę publiczności „Burze braw” oraz „Złote Geśle”, dla najlepszego instrumentalisty festiwalu – Krzysztofa Lasonia.

Artyści byli także jedynym zespołem, który wykonał oprawę muzyczną uroczystości „złotego wesela” belgijskiej pary królewskiej w Chateau de Laeken w Brukseli. Zespół ma w swoim dorobku prestiżowe koncerty na zaproszenie Filharmonii Gdańskiej, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Śląskiej, Łazienek Królewskich w Warszawie, Festiwalu Karpaty Off-er, Fundacji Sam Dżub Ling, PKN Orlen czy II Programu Polskiego Radia. Czterokrotnie koncertował dla Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Zameczku Prezydenckim w Wiśle i w Belwederze. Wołosi i Lasoniowie 25 marca 2011 zdobyli nagrodę Grand Prix „Svetozar Stracina” za najlepszy utwór folkowy Europy na International Folk Competition organizowanym przez Europejska Unię Nadawców EBU.

Skład zespołu:

Krzysztof Lasoń – skrzypce

Zbigniew Michałek – skrzypce

Jan Kaczmarzyk – altówka trzystrunowa

Stanisław Lasoń – wiolonczela

Robert Waszut – kontrabas

Śnieżne Lwy

Założony w 1995 roku przez mieszkających w Polsce Tybetańczyków. Prezentują muzykę z różnych regionów Tybetu. Występują w oryginalnych tybetańskich strojach. Tańczą, śpiewają i opowiadają o tybetańskiej tradycji muzycznej i artystycznej. W trakcie koncertu będzie można nauczyć się jednego z tybetańskich tańców.

Mnisi z klasztoru Hardhong Khangtsen Drepung Gomang

To już ich druga wizyta w Blue City. Mnisi w trakcie swojego pobytu w Polsce zaprezentują niezwykłą sztukę tworzenia mandali z ziarenek kolorowego piasku, wykonywania rzeźb maślanych oraz pieśni i tańce klasztorne.

JARMARK PRODUKTÓW REGIONALNYCH (Lokalizacja: poziom „-1”, Czas: 6-8 maja 2011 r.)

Poświąteczna odsłona jarmarku to doskonała okazja, by uzupełnić zapasy pysznych regionalnych przysmaków, uszczuplone przez okres Wielkanocy.

Od piątku do niedzieli 6-8 maja stoiska pod fontanną Blue City będą znowu uginały się od zdrowych, aromatycznych i najwyższej jakości produktów polskich hodowców i rękodzielników. Będzie można – jak zwykle – spróbować i kupić przeróżne pieczywa, sery, wędliny, ryby, przetwory, miody czy słodycze, a także nawiązać kontakt z wystawcami, porozmawiać z nimi na temat sposobów przetwarzania produktów, a nawet złożyć hurtowe zamówienia.

To wspaniała propozycja dla tych, którzy mają szacunek dla polskiej kulinarnej tradycji, a także dbają o zdrowie swojej rodziny. Jarmark Produktów Regionalnych to także jedna z największych atrakcji w stolicy, przyciągająca do Blue City turystów z kraju i spoza jego granic.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu