Wynajem jest tańszy i prostszy, niż leasing – przedsiębiorcy to dostrzegają

Typowym problemem, z jakim w czasach spowolnienia gospodarczego muszą radzić sobie firmy budowlane, są koszty zakupu i utrzymania sprzętu. Dotyczy to szczególnie maszyn, które używane są tylko do specyficznych zadań lub prac pomocniczych. Rozwiązaniem może być skorzystanie z usługi tzw. wynajmu długoterminowego.

– Takie wyjście jest szczególnie korzystne, gdy weźmie się pod uwagę coraz bardziej wyśrubowane i drożejące warunki leasingu – mówi Dariusz Orszulski, Operational Manager z wypożyczalni sprzętu i maszyn budowlanych Cramo – Instytucje finansowe bronią się w ten sposób przed kryzysem. W długiej perspektywie wynajem jest pod względem zabezpieczenia frontu robót równie przyjazny dla użytkownika jak leasing. A przy tym jest obłożony znacznie mniejszymi obostrzeniami – wyjaśnia Orszulski.

Przy leasingu, banki i fundusze będą wymagały od nas całej masy dokumentów. Żeby wypożyczyć maszynę, wystarczy za to wpis do odpowiednich rejestrów, REGON oraz NIP, a sprzęt zostanie wydany praktycznie od ręki. Dzięki temu jest to po prostu rozwiązanie wygodniejsze. Z wynajmem długoterminowym wiąże się konieczność uiszczania stałej, określonej w umowie stawki. Oczywiście im dłuższy okres najmu, tym jest ona mniejsza.

Bardzo ważną informacją dla przedsiębiorców będzie również to, że wynajmując sprzęt budowlany, nie ponoszą oni kosztów naprawy. Obsługę pod tym względem (o ile usterka nie wynika z winy operatora) gwarantuje autoryzowany serwis, zapewniony przez wypożyczalnię. Jeśli zaś maszyna nie może być szybko naprawiona na miejscu, zostanie zastąpiona inną.

– Dostępność oraz sprawność tego rodzaju usług zależy m.in. od liczby maszyn, jakimi dysponuje wypożyczalnia, z którą przedsiębiorca podpisał umowę – mówi Dariusz Orszulski z Cramo. – Nasza firma posiada m.in. jedną z największych w Polsce flot walców drogowych oraz oddziały w większości dużych miast. Do tego cały sprzęt to nowe maszyny, których wiek nie przekracza dwóch lat. Przedsiębiorca zainteresowany wynajmem długoterminowym może zawrzeć umowę na okres od 12 do 60 miesięcy – dodaje.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu