Zamieszkać komfortowo pod Warszawą

Zakup mieszkania w większej odległości od centrum miasta oznacza, nie tylko niższą cenę, ale także większy metraż i komfort zamieszkania. Poza tym to dla wielu osób często jedyna możliwość zakupu własnego M

Im bardziej oddalamy się od centrum miasta, przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania maleje. To istotne dla kupujących, bo wartość zakupu ma teraz dla nich największe znaczenie. Restrykcyjne zasady oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorców wprowadzone w ostatnim czasie przez banki powodują, że wielu potencjalnych klientów deweloperów straciło szansę na zakup mieszkania. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w ostatnim kwartale 2010 roku prawie 90 proc. banków zaostrzyło kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych.

Dlatego wiele osób poszukujących mieszkań jest zmuszonych do zweryfikowania wstępnych założeń dotyczących parametrów lokalu. Jak obliczyła niedawno firma Home Broker na podstawie transakcji dokonanych w ciągu ostatniego roku, tylko w przypadku 66 proc. transakcji, wstępnie deklarowana przez nabywców lokalizacja odzwierciedlała położenie faktycznie nabywanego mieszkania.

Więcej za mniej

Zasadniczą motywacją do zakupu lokum oddalonego od centrum miasta jest mniejsze obciążenie finansowe. Jednak nie tylko to jest ważne. Większość z nabywców, którzy wybierają mieszkanie w miejscowościach podwarszawskich otwarcie deklaruje chęć odpoczynku od hałasu i wielkomiejskiego zgiełku. Życie w metropolii mimo wszystkich swych zalet jest dla nich zbyt męczące.

Koronnym argumentem jest chęć stworzenia własnego azylu w zewnętrznej, cichej i zielonej części aglomeracji miejskiej. Dla osób rozpatrujących przeprowadzkę za miasto ważny jest także jeszcze jeden aspekt. Plany związane z założeniem rodziny, które wiążą się z koniecznością zmaksymalizowania komfortu życia i zapewnienie odpowiednich warunków do wychowania dzieci. Wybierając lokalizacje podmiejskie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania o znacznie większej powierzchni.

Deweloperzy, którzy budują na rogatkach miasta potwierdzają, że dla kupujących istotna jest nie tylko cena mieszkania, ale także jakość życia. – Klientom odpowiada kameralny charakter naszej inwestycji w Piastowie. W Rezydencji Kościuszki w kwocie ok. 350 tys. zł można już kupić wygodne trzypokojowe mieszkanie. Lokale zaprojektowaliśmy tak, żeby umożliwić właścicielom indywidualną modyfikację przestrzeni. Znaczący dla nabywców jest fakt, że osiedle położone jest około 300 m od stacji kolejowej (SKM, Koleje Mazowieckie). Dojazd do centrum Warszawy zajmuje często paradoksalnie mniej czasu niż przeprawa z jednego krańca stolicy na drugi – komentuje Wojciech Stisz, Specjalista ds. marketingu i sprzedaży w BARC Warszawa S.A.

Komunikacja decyduje

Kupujący mieszkania zwracają dużą uwagę na możliwości komunikacyjne danego miejsca. Przy czym równie ważna jest perspektywa indywidualnego transportu, co możliwości jakie stwarza komunikacja miejska. Dlatego też firmy deweloperskie bacznie przyglądają się planom rozwoju infrastruktury komunikacyjnej miast. Swoje nowe inwestycje budują w miejscach, gdzie mają powstać nowe szlaki komunikacyjne lub zostać zmodernizowane istniejące.

W związku z tym można znaleźć względnie tanie mieszkanie na osiedlach na obrzeżach Warszawy, z których dojazd do centrum miasta nie zajmie zbyt wiele czasu. Mieszkańcy stolicy, którzy zdecydują się zamieszkać w okolicach miasta, żeby zapewnić sobie dobrą komunikację, powinni wybierać przede wszystkim te miejsca, które znajdują się przy liniach kolejowych. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład kupno mieszkania w Pruszkowie, Sulejówku, Józefowie, czy Ząbkach.

Warto też zwrócić uwagę na to, że lokalizacja mieszkania, które zamierzamy kupić względem miejsca pracy przestaje być tak istotna jak wcześniej. Rośnie liczba osób, które pracują zdalnie w domu. Dla nich własny komfort, lepsze warunki życia i relaksu, podobnie jak dobro całej rodziny stawiają cel nadrzędny.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu