Przejdź do treści

Polacy wiedzą jak tanio kupować w internecie

Coraz częściej Polacy wybierają zakupy przez internet. Oszczędzają w ten sposób czas i pieniądze. Odnaleźć się w wirtualnym hipermarkecie i nie stracić głowy nie jest trudną sprawą. By wiedzieć gdzie, co i za ile warto korzystać z pomocy internetowych serwisów aukcyjnych, porównywarek cenowych oraz serwisów zakupów grupowych dostępnych online.

Aby zaoszczędzić pieniądze nie trzeba wielkich wyrzeczeń. Produkty i usługi dostępne internetowo są często o wiele tańsze od tych obecnych w tradycyjnym sklepie. Trzeba tylko wiedzieć jak je znaleźć. Z badań przeprowadzonych przez Gemius – firmę zajmującą się badaniem internetu – wynika, że rośnie liczba osób kupujących w sieci. W minionym roku z takiej formy robienia zakupów skorzystało aż 74 proc. Polaków.

Zwolenników transakcji online wciąż przybywa. Rozpoczyna się zatem walka o uwagę internautów. Jak ich zdobyć i zatrzymać? – Polacy to łowcy promocji, najlepiej zatem uwieść ich zniżkami – mówi Marta Krauze z Citeam.pl.

Internetowe zakupy grupowe

Ta forma zakupów ostatnimi czasy cieszy się ogromną popularnością. Do tej pory skorzystało z niej ponad 3,2 mln Polaków. Dlaczego? Na serwisach zakupów grupowych można upolować duże zniżki na rozmaite usługi. Od zabiegów kosmetycznych przez kolację w ekskluzywnej restauracji po wyjazd na zagraniczną wycieczkę. Minimalny rabat na takie oferty wynosi 50 proc. ceny. Jak to działa? Platformy zakupów grupowych są pośrednikiem między kupującym a sprzedającym. Na internetowych stronach serwisu umieszczane są oferty dostępne dla użytkowników. Zainteresowani internauci mogą wykupić ofertę i cieszyć się zniżką. – Korzyści z takiego rozwiązania czerpie zarówno usługobiorca, jak i usługodawca – mówi Marta Krauze z Citeam.pl. – Pierwszy dostaje pożądaną usługę w zniżkowej, atrakcyjnej cenie, natomiast ten drugi zyskuje promocję, dociera do szerszego grona i zdobywa nowych klientów – dodaje.

Na promocje raczej trudno trafić w tradycyjnych, stacjonarnych sklepach czy punktach usługowych, natomiast serwisy poświęcone internetowym zakupom grupowym uaktualniają swoje promocje, wystawiając codziennie nowe oferty przez cały rok.

Porównywarki cenowe

Przy wyszukiwaniu jak najniższych cen ich pomoc jest nieoceniona. Wpisując nazwę pożądanego artykułu, nie dość że widzimy, w jakich sklepach online ceny zakupu będą najniższe, to jeszcze dostajemy informacje na temat dostępności produktu. Poza tym można przeczytać opinie o planowanym zakupie i o jakości obsługi sklepu. Dzięki temu można dowiedzieć się, ile trzeba czekać na wysyłkę, czy zawartość paczki jest zgodna z prezentowanym zamówieniem.

Serwisy aukcyjne

Chociaż sklepów internetowych wciąż przybywa, serwisy aukcyjne wiodą niekwestionowany prym. Korzysta z nich aż 80 proc. kupujących w internecie. Dla porównania trzeba dodać, że tę drugą opcję wybiera 60 proc. użytkowników wirtualnej przestrzeni. Na internetowych licytacjach przy odrobinie cierpliwości można wyszukać całkiem niezłe okazje, dlatego że w dużej mierze cena produktu zależy od internautów. Nie wspominając już o tym, że znaleźć tam można wszystko. Stare gry komputerowe dla pasjonatów, odzież – nową i używaną, książki wydane na początku minionego stulecia. Serwisy aukcyjne to prawdziwy raj dla łowców promocji, a także dla mających oryginalne, niecodzienne zainteresowania internautów.

Mając wiedzę i świadomość na temat zasad funkcjonowania zakupów online można kontrolować zasób swojego portfela, w dodatku bez wychodzenia z domu. Zaoszczędzone pieniądze w dobie kryzysu na pewno znajdą swoje przeznaczenie.