Przejdź do treści

Nowe możliwości Windows Phone 7

Podczas drugiego dnia konferencji MIX11 w Las Vegas, Microsoft zaprezentował kolejną wersję systemu operacyjnego Windows Phone. Przedstawiono także możliwości wykorzystania HTML 5 w mobilnej wersji przeglądarki Internet Explorer 9. W trakcie konferencji zapowiedziano również udostepnienie nowych wersji narzędzi Windows Phone Developer Tools.

W związku z planowaną na ten rok premierą kolejnej wersji systemu Windows Phone, Microsoft udostepni programistom ulepszoną platformę narzędzi deweloperskich, która umożliwi tworzenie bardziej zaawansowanych gier i aplikacji. Zgodnie z zapowiedzią wiceprezesa firmy Microsoft odpowiedzialnego za rozwój tego produktu – Joe Belfiore’a – nowa wersja Windows Phone Developer Tools będzie dostępna już w maju tego roku.

Do najważniejszych zmian, dzięki którym deweloperzy będą mogli jeszcze lepiej wykorzystać możliwości oprogramowania i tworzyć bardziej nowoczesne gry i aplikacje należy zaliczyć:

  • Usprawnioną opcję pracy wielozadaniowej, która zapewni szybsze przełączanie aplikacji oraz umożliwi transfer dźwięku i plików w tle.
  • Wykorzystanie w szerszym zakresie potencjału Live Tiles (żywe, zmieniające się w czasie rzeczywistym kafelki), dzięki czemu użytkownicy uzyskają wygodniejszy dostęp do wszystkich ulubionych aplikacji, stron oraz kontaktów z poziomu ekranu głównego telefonu.
  • Deweloperzy uzyskają dostęp do bibliotek zyroskopu oraz kamery, co wpłynie na lepsze połączenie warstwy sprzętowej z elementami oprogramowania i wykorzystanie w aplikacjach elementów „rzeczywistości rozszerzonej”tzw. Augmented Reality

„Kolejna odsłona Windows Phone to efekt realizacji naszej długofalowej strategii która ma na celu zapewnienie deweloperom dostępu do najbardziej optymalnych możliwości programowania, a w konsekwencji – stworzenie ciekawszych i bardziej atrakcyjnych aplikacji jeszcze bardziej zintegrowanych z naszym systemem.” – powiedział Belfiore.

Od momentu wydania pierwszego zestawu narzędzi deweloperskich dla Windows Phone 7 ponad 38 000 deweloperów zarejestrował się na Windows Phone Marketplace. Windows Phone 7 Developer Tools pobrano ponad 1,5 mln razy, co przełożyło się na 13 000 dostępnych obecnie gier i aplikacji.

Materiały prasowe z tegorocznej edycji konferencji MIX11 są dostępne na stronie www.microsoft.com/presspass/events/mix.