Polacy coraz częściej kupują w Sieci

W 2010 roku liczba Internautów przekroczyła 16 milionów wynika z badań Net Track SMG KRC. Polacy wykorzystują Internet nie tylko do wyszukiwania informacji, ale również do robienia zakupów. W zeszłym roku wydaliśmy 15,5 mld zł na e-zakupy. Rynek e-commerce stopniowo zwiększa swoje udziały w polskim handlu.

Polacy coraz częściej kupują w sieci, dotyczy to zarówno aukcji jak i sklepów internetowych. Z aukcji korzysta 60% Internautów, a z zakupów w e-sklepach około 50% jak podają wyniki badań Nielsen Group. Polskie sklepy internetowe stają się coraz bardziej profesjonalne i wiarygodne, dbają o asortyment oraz wysoką jakość obsługi klienta. Według najnowszych danych obecnie w Polsce istnieje około 10 tysięcy e-sklepów. Przedsiębiorcy w sieci kuszą konsumentów między innymi: rabatami, darmową dostawą, zakupami grupowymi lub w serwisach społecznościowych. Z badań przeprowadzonych przez Euromonitor wynika, że wartość polskiego handlu w Internecie podwoi się w ciągu najbliższych czterech lat.

Kto najczęściej kupuje w Sieci?

Polscy e-klienci to przede wszystkim osoby młode do 39. roku życia, uczniowie i studenci, kadra zarządzająca i przedstawiciele wolnych zawodów. Co ciekawe osoby, które najczęściej robią zakupy w Internecie to mężczyźni, chociaż z roku na rok przewaga ta maleje. W minionym roku kobiety stanowiły już ponad 43% klientów e-sklepów.

Co najczęściej kupujemy?

Każdego dnia w sklepach online zakupów dokonują miliony osób na całym świecie. W Polsce od kilku lat taka forma robienia zakupów cieszy się coraz większą popularnością. Obecnie w sieci możemy kupić wszystko począwszy od odzieży, kosmetyków, książek po artykuły spożywcze i usługi. Jak wynika z badań Net Tack SMG/KRC do produktów najczęściej kupowanych online zaliczamy: książki (sięga po nie ponad 14 % Internautów), odzież i obuwie (12% e-klientów), telefony komórkowe i akcesoria oraz sprzęt komputerowy i RTV (9% Internautów. Początkowo kupowane były drobne produkty o niewielkiej wartości.

Można stwierdzić, że Internet stał się takim miejscem dokonywania zakupów jak konwencjonalne sklepy. Użytkownicy Sieci najczęściej korzystają ze stron internetowych sprzedawców detalicznych, wyszukiwarek oraz stron umożliwiających porównywanie cen. Polacy wyróżniają się spośród wszystkich krajów europejskich – wolą korzystać ze stron internetowych sprzedawców (65 %) niż z innych stron.

Dlaczego wybieramy zakupy online?

Wiele osób wybiera zakupy w Sieci i rezygnuje tym samym z zakupów standardowych, ponieważ zdaniem coraz większej grupy osób sklepy internetowe oferują zdecydowanie szerszy asortyment, w atrakcyjniejszych cenach i z dostawą do domu klienta.

E-sklepy, które pragnąc odnieść sukces na rynku muszą bezustannie dbać o odpowiedni poziom satysfakcji i zadowolenia klienta. Jak zapewnić konsumentowi szybkie i udane zakupy? Najlepiej skorzystać z inteligentnych systemów personalizowanej rekomendacji, takich jak Quartic, który na podstawie gromadzonych danych takich jak clickstream, historia transakcji– automatycznie proponują odpowiednie produkty, konkretnym użytkownikom.

„W e-sklepach, w których zostały wdrożone rekomendacje Quartic obserwujemy widoczny wzrost zainteresowania szerszą ofertą sklepu co przekłada się na większą konwersję. Nasi klienci – właściciele e-sklepów, osoby zarządzające kanałem sprzedaży on-line otrzymują razem z usługą Quartic pełen know-how jak optymalnie wdrożyć rekomendacje Quartic w ich biznesie, tak aby maksymalnie wykorzystać możliwości systemu.” – Paweł Wyborski, Partner w firmie Data Force Group, właściciel marki Quartic.

Oczywistym jest, że zakupy online stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób decyduje się na kupowanie nawet produktów codziennego użytku w e-sklepach. Wygodniejsza forma kupowania, możliwość zrobienia zakupów o każdej porze dnia i nocy, atrakcyjniejsze ceny, szeroki wybór oraz dedykowana oferta produktów dla klienta to argumenty, które zdecydowanie przemawiają na korzyść sklepów w Internecie.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu