Adobe Photoshop CS5 integruje tablety z procesami twórczymi

Nowy pakiet SDK umożliwia szybkie opracowywanie interaktywnych aplikacji do tabletów, które komunikują się bezpośrednio z oprogramowaniem Photoshop CS5

Firma Adobe zaprezentowała pakiet Software Development Kit (SDK) zapraszając programistów na całym świecie do opracowywania aplikacji mobilnych i tabletowych, które interaktywnie współpracują z oprogramowaniem Adobe Photoshop CS5 i Photoshop CS5 Extended. Łączą one w jedną całość atrakcyjną, interaktywną obsługą urządzeń dotykowych oraz wydajność i precyzję oprogramowania Photoshop. Mechanizm skryptowy w oprogramowaniu Photoshop CS5, wprowadzony jako uaktualnienie w nowej linii produktów Adobe Creative Suite 5.5 (patrz osobna informacja prasowa), umożliwia aplikacjom do urządzeń Android™, BlackBerry i iOS interaktywne komunikowanie się z oprogramowaniem Photoshop na komputerze stacjonarnym.

Za pomocą tego pakietu SDK firma Adobe opracowała na początek trzy powiązane z oprogramowaniem Photoshop CS5 aplikacje na Apple iPad: Adobe Color Lava for Photoshop, Adobe Eazel for Photoshop i Adobe Nav for Photoshop. Aplikacje te umożliwiają użytkownikom tworzenie niestandardowych próbek kolorów, malowanie oraz sterowanie popularnymi narzędziami programu Photoshop z tabletów.

„Nasze badania wykazują, że tablety upowszechniają się wśród twórców szybciej niż w innych grupach użytkowników. Słyszymy też wyraźnie, że chcą oni używać tych urządzeń do komunikowania się z oprogramowaniem Photoshop, które jest ich najważniejszym narzędziem pracy” — powiedział John Loiacono, wiceprezes i dyrektor działu rozwiązań w dziedzinie multimediów cyfrowych w firmie Adobe. „Zaprezentowane aplikacje pokazują tylko niektóre możliwości wykorzystania tabletów do twórczej współpracy z programem Photoshop. W ciągu kilku najbliższych miesięcy prężna społeczność programistów olśni nas wieloma nowatorskimi aplikacjami, które jeszcze bardziej zintegrują tablety z procesami twórczymi”.

Photoshop SDK zwiększa możliwości twórcze

Firma Adobe opracowała na początek trzy aplikacje powiązane z oprogramowaniem Photoshop CS5: Adobe Color Lava, Adobe Eazel i Adobe Nav. Adobe Color Lava umożliwia profesjonalnym twórcom mieszanie kolorów oraz tworzenie niestandardowych kolorowych próbek i motywów na urządzeniu iPad dotknięciami palców, a następnie wysyłanie ich z powrotem do programu Photoshop. Aplikacja Adobe Eazel, która wykorzystuje najnowsze technologie malowania, umożliwia artystom tworzenie palcami bogatych, realistycznych obrazów oraz wprowadza nowy rodzaj interakcji między farbami „mokrymi” i „suchymi”. Obrazy te można następnie integrować bezpośrednio w programie Photoshop CS5 jako elementy kompozycji lub w celu dalszego opracowania. Adobe Nav zwiększa efektywność przepływu pracy umożliwiając użytkownikom urządzeń iPad wybór narzędzi programu Photoshop i sterowanie nimi, dostosowywanie paska narzędzi, przeglądanie i powiększanie nawet 200 otwartych plików lub łatwe tworzenie nowych plików. Wszystkie trzy aplikacje wykorzystują ekran dotykowy tabletu iPad umożliwiając pełne realizowanie zdolności twórczych w podróży. Pierwsze aplikacje zostały opracowane na tablety iPad i iOS, ale pakiet SDK umożliwia także tworzenia aplikacji na inne urządzenia, takie jak Android i BlackBerry.

Dzięki SDK programiści będą mieć szeroki dostęp do funkcji programu Photoshop oraz możliwość wprowadzania innowacji i tworzenia nowych aplikacji lub dodawania funkcji w dotychczasowych aplikacjach. Firma Adobe nawiązała już współpracę z wieloma programistami w celu włączenia tabletów i innych urządzeń w procesy twórcze i udostępnienia użytkownikom programu Photoshop nowych, przełomowych metod pracy.

Ceny i dostępność

Programiści mają dostęp do bezpłatnego pakietu SDK na platformy Windows i Mac OS w serwisie Adobe Application Manager pod adresem http://www.adobe.com/devnet/photoshop. Aktualni użytkownicy oprogramowania Photoshop CS5 mogą sprawdzić zalety połączenia z urządzeniami pobierając i instalując bezpłatną wstawkę dostępną w serwisie Adobe.com lub przez Adobe Application Manager, poczynając od 3 maja 2011 roku. Aplikacje Adobe Color Lava, Adobe Eazel i Adobe Nav do programu Photoshop będą również dostępne oddzielnie od 3 maja 2011 roku w sklepie iTunes App Store. W serwisie www.photoshop.com można uzyskać więcej informacji lub zarejestrować się, aby otrzymywać powiadomienia o aplikacjach dostępnych w sprzedaży.
Adobe Photoshop CS5 i CS5 Extended są dostępne u autoryzowanych przedstawicieli firmy Adobe oraz sklepie internetowym Adobe Store. Szacowana cena detaliczna wersji Adobe Photoshop CS5 wynosi 595 Euro, a wersji Photoshop CS5 Extended — 839 Euro.

Równocześnie z rodziną produktów Adobe Creative Suite 5.5 firma Adobe wprowadza nowy plan elastycznego ustalania cen na zasadzie subskrypcji. W ramach subskrypcji klienci mogą używać programu Adobe Photoshop płacąc zaledwie 35 Euro miesięcznie Więcej informacji na temat subskrypcji można znaleźć pod adresem www.adobe.com/go/cssubscription

Ceny dla studentów i kadry naukowej na poziomie edukacji K-12 lub wyższym są dostępne u autoryzowanych przedstawicieli handlowych Adobe dla instytucji edukacyjnych oraz w sklepie internetowym Adobe Education Store pod adresem www.adobe.com/education/purchasing/education_pricing.html. Więcej informacji na temat licencji grupowych dla szkół wyższych i instytucji edukacyjnych K-12 można znaleźć pod adresem www.adobe.com/aboutadobe/volumelicensing/education

Szczegółowe informacje o nowych funkcjach, obsługiwanych systemach operacyjnych, zasadach aktualizacji, cenach oraz wersjach językowych można znaleźć w serwisie www.adobe.com/go/photoshop. Zapraszamy do społeczności użytkowników programu Photoshop w serwisach Facebook (www.facebook.com/photoshop) i Twitter (http://twitter.com/photoshop).

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu