Przejdź do treści

SEOfriend – pomoc w tworzeniu SEOprzyjaznych treści

NetSprint.pl wprowadził na rynek usługę SEOfriend – pierwsze w Polsce rozwiązanie, które pomaga redaktorom serwisów www przygotowywać treści przyjazne wyszukiwarkom. Nowy produkt powstał w oparciu o wieloletnie doświadczenie pracowników firmy w tworzeniu rozwiązań wyszukiwawczych oraz zaawansowanych narzędzi analizy językowej.

Początkowo rozwiązanie adresowane jest przede wszystkim do właścicieli portali i serwisów tematycznych, którzy chcą być jak najlepiej widoczni w wyszukiwarkach internetowych.

SEOfriend umożliwia optymalizację treści zamieszczanych w serwisie internetowym pod kątem wymagań wyszukiwarek internetowych, m.in. Google, Bing czy NetSprint oraz strategii SEO przyjętej przez klienta. Celem usługi jest pomoc autorowi tekstu w stworzeniu go tak, aby po publikacji online pojawiał się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania w odpowiedzi na zapytania o frazy określone jako strategiczne dla danego portalu.

Przed publikacją tekst jest oceniany przez narzędzie SEOfriend i jako efekt jego działania redaktor otrzymuje zbiór rekomendacji i proponowanych zmian w przygotowywanej treści, których wprowadzenie poprawi pozycję publikacji w wynikach wyszukiwania. W przypadku portali i dużych serwisów internetowych SEOfriend jest integrowany z CMS klienta tak, aby porady dla redaktorów były dostępne dla nich bezpośrednio w czasie tworzenia artykułów właśnie w CMS.

W pierwszym okresie po wprowadzeniu usługi jest ona adresowana tylko do dużych portali i serwisów internetowych, w wersji SEOfriend PLUS, ale już od lipca 2011 roku usługa udostępniona będzie dla wszystkich twórców treści w Internecie.

„Pracując przez wiele lat z największymi portalami i sklepami dostrzegliśmy jak dużym wyzwaniem jest rzeczywiste wdrożenie efektywnej strategii SEO obejmującej nie tylko prezentację treści użytkownikom i wyszukiwarkom, ale też etap jej tworzenia. Szkolenia zespołów redakcyjnych w  zakresie SEO są oczywiście konieczne, ale nie zapewniają długofalowych efektów w tym obszarze. Dlatego postawiliśmy sobie za cel stworzenie narzędzia, które wyjdzie naprzeciw tym potrzebom. Koncentrowaliśmy się na tym, aby porady SEO prezentowane w ramach usługi były zrozumiałe a ich wprowadzenie w życie zajmowało redaktorowi jak najmniej czasu. Wierzymy, że dzięki temu treści będą przyjazne zarówno dla użytkowników jak i wyszukiwarek.” – powiedział Artur Banach, prezes zarządu NetSprint.pl

Działanie aplikacji

SEOfriend instalowany jest na serwerach należących do NetSprint.pl, co oznacza, że nie wymaga żadnej dodatkowej platformy sprzętowej u klienta. Redaktorzy dużych serwisów uzyskują zdalny dostępu do usługi SEOfriend, a sam system jest integrowany z CMSem stosowanym w redakcji.

Po uzyskaniu dostępu do usługi klient, poprzez panel administracyjny, konfiguruje ustawienia swojego konta, tj. m.in. przydziela redaktorom prawa dostępu do usługi, a także decyduje o rodzajach wskazówek, które mają być im prezentowane w zależności od tego, na jakie elementy serwisu mają wpływ tworząc treści w CMS.

Najważniejszym, wstępnym elementem procesu udostępniania usługi klientowi jest dobór słów kluczowych, które powinny być wykorzystywane na serwisie klienta, a jednocześnie są poszukiwane w wyszukiwarkach internetowych. W tym procesie kluczową rolę odgrywają konsultanci NetSprint, a także konsultanci SEO współpracujący z danym portalem, którzy przedstawiają klientowi propozycję najlepszego doboru fraz oraz mechanizmu ich aktualizacji. Dzięki temu klient nie tylko zwiększa swoje szanse na wyższą pozycję serwisu w wynikach wyszukiwania dla popularnych fraz, ale również serwis staje się obecny w wynikach wyszukiwania dla tysięcy fraz z tzw. „długiego ogona”, tj. dużej liczby mniej popularnych zapytań.

Dzięki stałemu dostępowi do panelu użytkownika administrator klienta może w każdej chwili zmienić ustawienia konta, dodawać i usuwać listy słów kluczowych i elastycznie dostosować działanie aplikacji do zmian strategii SEO klienta.

Po napisaniu artykułu w CMS redaktor przy pomocy jednego kliknięcia przesyła treść na serwery NetSprint. Tam SEOfriend analizuje zawartość tworzonej strony pod dwoma kątami:

zgodności z ogólnymi zaleceniami i technikami SEO (np. zgodność fraz użytych w tytule, w lead artykułu i w treści, liczba znaków w tytule, częstotliwość użycia słów, obrazków, użycie multimediów, linkowanie do innych artykułów, itp.),

zgodności z wcześniej ustaloną strategią SEO klienta (np. czy strategiczne słowa i frazy kluczowe użyte są odpowiednio często i w sposób poprawny).

Każdorazowo narzędzie analizuje treść biorąc pod uwagę ponad 50 różnych porad SEO łącząc je z listami fraz kluczowych w poszczególnych kategoriach tematycznych, którymi klient jest zainteresowany, np. w turystyce, gospodarce, czy sporcie.

Jako efekt analizy redaktor otrzymuje:

  • wyrażoną w procentach ocenę zawartości przesłanej treści z punktu widzenia SEO,
  • zbiór rekomendacji i proponowanych zmian w przygotowywanej treści, których wprowadzenie poprawi pozycję publikacji w wynikach wyszukiwań wyszukiwarek,
  • listę fraz kluczowych odnalezionych w treści, które mogą posłużyć jako propozycje tagów.

Rekomendacje podzielone są na ważniejsze i mniej ważne z punktu widzenia SEO. Dzięki temu redaktor ma możliwość szybkiego wprowadzenia najważniejszych poprawek do tworzonej treści, jednocześnie nie obniżając jakości tekstu dla czytelników.

Ważne jest, że ostatecznie to redaktor podejmuje decyzję o zastosowaniu którejkolwiek ze wskazówek. W każdej chwili może powtórzyć SEO analizę treści przy pomocy SEOfriend.

Dodatkową usługą dostępną w ramach SEOfriend jest tagowanie, tj. zwracanie przez aplikację tagów do artykułów, które mogą być dowolnie wykorzystane przez klienta (np. prezentacja tagów na stronie internetowej, linkowanie do tzw. Stron Tematycznych).

SEOfriend to narzędzie, które funkcjonuje zgodnie z etyką („white hat”) i nie rekomenduje działań rodem z czarnego SEO („black hat”).