Geolokalizacja, czyli jak oswoić ROPO w e-turystyce

Efekt ROPO, postrzegany przez wiele serwisów internetowych jako zagrożenie, może być wykorzystany jako atut – uważają przedstawiciele wyszukiwarki ofert turystycznych Qtravel.pl, uruchamiając nową funkcjonalność serwisu. Dzięki możliwości geolokalizacji, użytkownicy Qtravel mogą liczyć teraz na więcej przydatnych informacji.

Twórcom Qtravel.pl wiele dały do myślenia wyniki badań zachowań konsumentów. Według raportu opublikowanego przez TNS OBOP w roku 2009, zdecydowana większość osób poszukujących ofert turystycznych w Internecie, ostatecznego zakupu dokonuje metodą tradycyjną, czyli w biurze podróży. To właśnie wspomniany efekt ROPO (Research Online Purchase Offline).

– Zmiana nawyków zakupowych internautów leży poza naszym zasięgiem, stąd pomysł na nową funkcjonalność serwisu i wprowadzenie do wyszukiwarki możliwości wskazania użytkownikowi położonych najbliżej jego miejsca pobytu biur podróży – mówi Tomasz Kolaszyński, prezes zarządu Qtravel.pl. – Lokalizacja dokonywana jest automatycznie na podstawie numeru IP użytkownika lub na jego życzenie, po wpisaniu właściwej lokalizacji. Z naszych testów wynika, że automatyczne ustalanie położenia działa poprawnie w około 80 procentach przypadków, dlatego też dodaliśmy możliwość wskazania lokalizacji własnej – wyjaśnia Tomasz Kolaszyński.

System geolokalizacji użyty w Qtravel bazuje na zewnętrznej bazie numerów IP. Wyszukiwarka nie gromadzi żadnych danych o użytkownikach czy ich miejscu zamieszkania, wskazuje jedynie najbliższe biura podróży. System pozwala na określenie miejscowości, ulicy, kodu pocztowego. Umożliwia zaprezentowanie każdemu użytkownikowi wyszukiwarki biur podróży zlokalizowanych w promieniu 100 kilometrów od niego. Kolejność wyświetlania biur podróży jest uzależniona tylko od odległości od wykrytej lub wskazanej lokalizacji. Prezentowane są jedynie biura podróży posiadające w swojej ofercie wycieczkę, którą dany użytkownik otrzymał w wynikach wyszukiwania.

Wprowadzenie funkcji geolokalizacji przez Qtravel.pl wpisuje się w trend występujący w marketingu internetowym na całym świecie. Jak podaje raport adStandard 2011, geolokalizacja jest jedną z bardziej popularnych technologii oferujących nowe możliwości pozyskiwania klientów.

Przydatne linki:

http://www.qtravel.pl/qagents

http://www.qtravel.pl/qagents/pomoc

http://www.qtravel.pl/jak-dziala-lokalizacja