Domena .eu świętuje swoje piąte urodziny

Liczba rejestracji nazw domen .eu podwoiła się w przeciągu pięciu lat, jak poinformował EURid – rejestr domen .eu najwyższego poziomu (TLD), z okazji pięciolecia istnienia .eu w internecie.

„Dzisiaj obchodzimy piątą rocznicę publicznego uruchomienia adresu .eu. Stały wzrost rejestracji, który odnotowaliśmy w przeciągu ostatnich pięciu lat, ugruntował pozycję domeny .eu na rynku internetowym jako jednej z 10 największych domen najwyższego poziomu na świecie” – powiedział Marc Van Wesemael, Dyrektor Generalny EURid. – „Dowodzi to, że adres .eu jest dla firm skutecznym narzędziem służącym do autoprezentacji w internecie, wskazując na europejski charakter firmy i jej otwartość na międzynarodową współpracę”.

Silna pozycja adresu .eu po 5 latach na rynku

Firmy, organizacje oraz mieszkańcy Unii Europejskiej entuzjastycznie przyjęły domenę .eu, rejestrując w pierwszym miesiącu jej istnienia blisko 1,7 milionów adresów internetowych. Po pięciu latach, licząc od dnia 7. kwietnia 2006 roku do chwili obecnej, liczba zarejestrowanych domen .eu podwoiła się do 3,4 milionów, stawiając domenę .eu na dziewiątym miejscu listy najpopularniejszych adresów TLD na świecie.

W ciągu tych pięciu lat Litwa, Polska, Czechy, Słowacja i Estonia zanotowały największy wzrost rejestracji .eu, natomiast największymi rynkami dla .eu okazały się Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Francja i Polska.

Przyglądając się rynkowi domen w Europie należy także zauważyć, że od kwietnia 2006, w niektórych krajach UE odnotowano większy przyrost rejestracji domen .eu niż domen krajowych najwyższego poziomu. Dotyczy to także Niemiec – największego rynku domen w Europie.

 

wzrost .eu

wzrost ccTLD*

Litwa

382%

249% (.lt)

Czechy

264%

207% (.cz)

Austria

108%

92% (.at)

Belgia

79%

7% (.be)

Niemcy

65%

43% (.de)

* Dane z Rady Europejskich Krajowych Rejestrów Domen TLD (CENTR) i rejestrów TLD z Austrii, Belgii, Czech, Niemiec i Litwy.

Piąte urodziny domeny .eu

Wczoraj firma EURid obchodziła piątą rocznicę wprowadzenia adresu .eu na rynek internetowy. Nie zabrakło tortu urodzinowego, który został uroczyście rozkrojony w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Stoisko informacyjne .eu znajduje się przy InfEuropa na Rond-Point Schuman w Brukseli i jest otwarte do 15 kwietnia. Można w nim otrzymać m.in. jubileuszowe wydanie magazynu EURid o nazwie „.eu Identity”. Wydanie prezentuje wyniki badań na temat rynku internetowego i .eu oraz wywiady z ekspertami. Wersja online jest dostępna na http://link.eurid.eu/identity.

Domena .eu oraz EURid

Domena .eu należy do dziesięciu najpopularniejszych domen najwyższego poziomu na świecie. Oferuje wspólną tożsamość w internecie dla 500 milionów Europejczyków z 27 krajów. Od momentu pojawienia się domeny w sieci w 2005 roku zarejestrowano już ponad 3 miliony adresów z końcówką .eu. Wiele firm używa adresu .eu ze względów praktycznych i aby podkreślić swoje europejskie pochodzenie. Wśród znanych firm domenę .eu wybrało m.in. Bridgestonee, Century 21, Hyundai, MAN Group, Microsoft Corporation oraz UniCredit Group.

EURid jest organizacją non-profit wyznaczoną przez Komisję Europejską do zawiadywania rejestracjami domeny .eu w internecie. EURid współpracuje z ponad 850 akredytowanymi rejestratorami obsługując swoich klientów w 23 oficjalnych językach Unii. Biuro główne firmy znajduje się w Brukseli (Belgia), EURid posiada także biura regionalne w Pizie (Włochy), Pradze (Czechy) oraz w Sztokholmie (Szwecja). Więcej informacji znajdą Państwo na www.eurid.eu.

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu