Polacy zaczynają planować swoje wakacje

Ponad połowa Polaków wyjeżdżających na wakacje spędza swój letni wypoczynek w lipcu. Jednak jego planowanie rozpoczyna się już teraz, średnio na trzy miesiące przed podróżą, jak wynika z analizy serwisu Tripsta.pl.

Jednym z głównych źródeł informacji przy planowaniu wypoczynku jest  Internet. Jak wynika z badań TNS OBOP, 63 proc. Polaków wykorzystuje go przy wyborze dogodnego miejsca na wakacje czy korzystnej cenowo oferty. Internet okazuje się także pomocny  przy rezerwacji biletów lotniczych, hoteli czy pakietów wycieczkowych. – Narzędzia internetowe takie jak wyszukiwarki, porównywarki, specjalistyczne serwisy turystyczne są najczęściej wykorzystywane przez osoby, które samodzielnie planują swój wyjazd – mówi Anna Galewska z internetowego biura podróży Tripsta.pl. – Klienci korzystający z zorganizowanych pakietów wakacyjnych przy zakupie wycieczki preferują bezpośredni kontakt ze sprzedawcą – dodaje.

Polacy z reguły decydują się na spokojny wypoczynek. Prawie co trzeci wybiera wakacje na łonie natury, a co czwarty relaks i rekreacyjne zwiedzanie, jak wynika z badań przeprowadzonych przez instytut badawczy Ipsos. Wakacyjny odpoczynek ciągle wiąże się dla Polaków z dość dużymi wydatkami, dlatego z reguły przy planowaniu nie uwzględniają dodatkowych, kosztownych atrakcji takich jak nurkowanie czy parki rozrywki.

Coraz częściej Polacy wybierają wakacje za granicą, w 2010 roku z takiej formy wypoczynku skorzystało 13 proc. badanych przez CBOS. Wyjazd zagraniczny najczęściej planowany jest indywidualnie, w dalszej kolejności Polacy sięgają po oferty wycieczek zorganizowanych. – Rozwój oferty linii lotniczych i turystycznych e-usług spowodował, że samodzielne planowanie wakacji we Włoszech czy Hiszpanii nie stanowi żadnego problemu – mówi Anna Galewska z internetowego biura podróży Tripsta.pl. – Co więcej, Polacy chętnie korzystają z pomocy czy noclegu u krewnych i znajomych, którzy pracują za granicą – dodaje.  

Do najpopularniejszych wakacyjnych kurortów należą Egipt, Grecja i Turcja, jak wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Wybierając te kierunki Polacy najczęściej decydują się na zakup wycieczki zorganizowanej przez biuro podróży.  Z kolei w przypadku wyjazdów indywidualnych, prym wiodą włoskie miasta, takiej jak Rzym czy Mediolan, a także Barcelona, wynika z danych Tripsta.pl. Dość dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród ludzi młodych, cieszą się również podróże do Stanów Zjednoczonych, które najczęściej łączą wypoczynek z pracą.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu