Przejdź do treści

Wirtualna Polska i PayPal wspólnie przeciw wyłudzaniu poufnych informacji od użytkowników

Firma PayPal dołączyła do nowatorskiego programu Poczty Wirtualnej Polski „WP – Trusted Bezpieczny Nadawca”, dzięki któremu użytkownicy najpopularniejszego systemu pocztowego w polskim Internecie uzyskają pewność, że wiadomości otrzymywane przez nich z systemu PayPal pochodzą z zaufanego źródła.

Współpraca firmy PayPal i Wirtualnej Polski ma na celu ochronę internautów przed phishingiem – podszywaniem się przestępców pod rozmaite instytucje lub osoby, poprzez odpowiednio spreparowane e-maile, w celu wyłudzenia poufnych informacji, haseł lub numerów kart kredytowych. To obecnie jedno z największych zagrożeń czyhających na internautów, zwłaszcza tych mniej doświadczonych, dlatego Wirtualna Polska i firma PayPal łączą siły, aby chronić przed nim swoich użytkowników. Dzięki współpracy obu partnerów internauci korzystający z Poczty WP po otrzymaniu e-maila od firmy PayPal będą mieć pewność, że został on wysłany przez tę firmę. Tego typu wiadomości będą od teraz oznaczane w specjalny sposób.

– Phishing to przestępstwo nietypowe. Spreparowane e-maile zazwyczaj nie muszą omijać zabezpieczeń technologicznych, aby pozyskiwać – w złej wierze – zaufanie internautów.

W przypadku tego zjawiska najskuteczniejszą metodą ochrony jest więc świadomość jego istnienia. Dlatego jako Wirtualna Polska staramy się edukować w tym zakresie internautów. Jednocześnie też rozwijamy program „WP Trusted Bezpieczny Nadawca” – mówi Andrzej Butkiewicz z Wirtualnej Polski, odpowiedzialny za projekt. – Niezmiernie cieszy mnie fakt, że kolejnym partnerem (po Allegro i Alior Banku – przyp. red.) został PayPal, bowiem w przypadku płatności przez Internet bezpieczeństwo jest szczególnie ważne. Wierzę, że dzięki tej współpracy zapobiegniemy nadużyciom w stosunku do naszych użytkowników korzystających z płatności PayPal. Zależy nam na tym, by czuli się i byli bezpieczni.

Odtąd każdy e-mail wysłany do użytkowników Poczty WP z systemu PayPal jest specjalnie oznaczany kolorem zielonym oraz odpowiednią ikonką: kopertą z tzw. „ptaszkiem” (znaczkiem w kształcie litery V), potwierdzającym, że dany e-mail na pewno pochodzi z wiarygodnego źródła. Dodatkowo na zielonym tle pojawia się komunikat „Ta wiadomość pochodzi od Bezpiecznego Nadawcy”, tak by użytkownik miał stuprocentową pewność co do tożsamości autora e-maila, a tym samym – bezpieczeństwa transakcji.

– Współpracujemy z wiodącymi dostawcami poczty elektronicznej na całym świecie – mówi Przemek Pluta, dyrektor PayPal Polska. – Zasięg i popularność czynią z WP bardzo istotnego sprzymierzeńca w walce o bezpieczniejszy Internet. Liczymy, że dzięki tej współpracy umocnimy pozycję lidera w dziedzinie bezpieczeństwa; od wielu lat mamy najniższy wskaźnik transakcji oszukańczych wśród systemów płatności online.

Program „WP Trusted Bezpieczny Nadawca” to pierwsza w Polsce, antypishingowa inicjatywa na rzecz bezpieczeństwa użytkowników poczty elektronicznej – ruszyła w lutym 2010. Partnerami „WP Trusted” są także Allegro i Alior Bank.