Radosław Majdan: dla piłkarzy ważna jest współpraca z psychologiem

„Mało który trener zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna dla sportowców jest taka współpraca. Uważam, że psychologia sportu jest bardzo niedocenianą dziedziną. Powoli rozwija się ona w Polsce ale to ciągle za mało” – mówi Majdan. Znany dziennikarz Roman Kołtoń dodaje: „Myślę, że w piłce nożnej każdy trener musi być psychologiem”

Psychologia sportu jest prężnie rozwijającą się w Polsce dziedziną mającą na celu poprawę osiągnięć zawodników. Coraz częściej trening mentalny jest włączany do szeroko pojętego procesu szkoleniowego sportowców. Praca z drużyną piłkarską jest dla sportowego psychologa bardzo szczególna. Z jednej strony ma on bowiem do czynienia z poszczególnymi zawodnikami – z drugiej zmuszony jest patrzeć z perspektywy całej drużyny. „Psychologia teamu” to sprawa niezwykle skomplikowana, gdzie umiejętność przewidywania wpływu danego sportowca  na cały zespół wydaje się być kwestią kluczową.

“Jestem jak najbardziej za pracą drużyn piłkarskich z psychologami” – mówi Majdan, uczestnik Mistrzostw Świata w 2002 roku. Badania dowodzą, że umiejętności psychologicznych, takie jak np. kontrola emocji, można się nauczyć, podobnie jak nowego zagrania. Najważniejszymi aspektami z punktu widzenia psychologii drużyny, są bez wątpienia: procesy grupowe; komunikacja między zawodnikami, trenerem i sztabem, a także umiejętne formułowanie celów – indywidualnych i właśnie, a może przede wszystkim, zespołowych.

Roman Kołtoń podkreśla rolę trenera  w kierowaniu drużyną: „Praca z grupą dwudziestu kilku zawodników, to wielkie wyzwanie. Stąd znajomość podstaw psychologii jest konieczna” – mówi znany dziennikarz sportowy.  „Czy konieczna jest współpraca z psychologiem, to już inna sprawa. Zastanawiam się. Każdy klasowy trener musi mieć charyzmę i czuć zespół.” – dodaje Kołtoń.

Trudność w pracy z drużyną stanowi jej zróżnicowanie. Jedni zawodnicy chętnie podchodzą do współpracy z psychologiem, inni są wobec tego typu wspomagania nieufni. Nietrudno natomiast stwierdzić, że najlepsze efekty uzyskamy pracując z całym zespołem, a nie tylko z poszczególnymi jednostkami. Psycholog sportu posiada jednak konkretne i sprawdzone narzędzia, dzięki którym jest w stanie skutecznie zaangażować się w pracę danej drużyny i wspólnie z zawodnikami uzyskać jej wymierne efekty.

Na pytanie czy reprezentacja może obejść się bez wsparcia psychologa Kołtoń  przytacza fragment swojej przyszłej książki pt. „Selekcjonerzy – od Górskiego do Smudy”: „Dziennikarz, Roman Hurkowski mówi: – Na pewno Gmoch był – jakbyśmy dziś powiedzieli – innowacyjny. Konsultacje, badania, psycholog… Działacz Henryk Loska wspomina: – Pamiętam tego psychologa – Stelowskiego. To był świetny fachowiec. Zrobił badania, z których wyszło, że jeden człowiek nie może być w tej grupie, bo rozbija ją od środka. To Tomaszewski. Drugi, który miał negatywny wpływ to Szymanowski. I to się wszystko sprawdziło… ”

Jednak najlepsze nawet testy i narzędzia nie pomogą, gdy nie będzie zaangażowania ze strony dżyny, współpracy z psychologiem. W swojej przyszłej książce Roma Kołtoń opisuje swoje rozmowy z byłymi reprezentantami na temat współpracy Gmocha i jego zespołu z psychologiem. Lubański mówi tak: „Ten test psychologiczny, to było coś czego my piłkarze poważnie nie traktowaliśmy. Ankietę potraktowaliśmy rozrywkowo. Na tej podstawie wyciągać wnioski, że nie mogę grać z Andrzejem Szarmachem? Gmoch przed trzecim meczem Mundialu z Meksykiem, oświadczył mi, że nie mogę grać z Szarmachem. Po czym mnie posadził na ławkę, a Andrzeja posłał na trybuny”.

W zależności od charakteru dyscypliny sportu, stosuje się inne techniki i metody pracy. Odmienne podejście do pracy z drużyną polega nie tylko na ilości zawodników, ale przede wszystkim na celu jaki zawodnicy chcą osiągnąć i metodach, jakie psycholog może zastosować. W pracy z zawodnikami zawsze trzeba brać pod uwagę także osobę trenera oraz w przypadku młodszych sportowców – rodziców. Udana współpraca pomiędzy tymi osobami może w znaczący sposób wpłynąć na osiągnięcia samego zawodnika. Jeśli będzie on czuł wsparcie w domu i w klubie, będzie w stanie poświęcić swoją energię na trening bez zbędnego jej wydatkowania na rozwiązywanie sporów.

Zainteresowanych psychologią sportu i spotkaniem z Pawłem Habratem, Dariuszem Parzelskim, psychologami pracującymi z piłkarzami czy Kamilem Wódką, pracującym z Kamilem Stochem, zapraszamy na konferencję, która zostanie zorganizowana w Warszawie przez koła naukowe psychologii sportu Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowani mogą znaleźć więcej informacji na stronie http://www.warszawa2011.pl/start/. Zgłoszenia udziału w konferencji można wysyłać do 10 kwietnia na adres warszawa2011@psych.uw.edu.pl Udział w konferencji jest bezpłatny.

źródło/autor: Sport&Profit

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu