Nowe rozwiązania pomogą polskim firmom odzyskać dane z najpopularniejszych środowisk wirtualnych

Błąd człowieka, uszkodzenia struktury danych, awarie sprzętu oraz przypadkowe skasowanie plików to najczęstsze przyczyny utraty cyfrowych zasobów ze środowisk wirtualnych, jakie zanotowali w 2010 roku specjaliści z laboratoriów Kroll Ontrack na całym świecie. Inżynierowie firmy stworzyli nowe rozwiązania do odzyskiwania danych z najczęściej wykorzystywanych systemów wirtualnych, które w kryzysowych dla biznesu sytuacjach mogą być stosowane zarówno w tradycyjnym laboratorium, jak i poprzez łącze internetowe, co maksymalnie skraca czas odzysku plików.

Coraz więcej firm w Polsce i na świecie decyduje się przenosić wszystkie swoje zasoby do środowisk wirtualnych, co zwiększa także ryzyko utraty kluczowych dla nich danych. Według analiz specjalistów z firmy Kroll Ontrack, ponad 50 procent przypadków utraty danych w środowiskach wirtualnych nadesłanych w 2010 roku do światowych laboratoriów firmy spowodowanych było błędem człowieka. Na skalę zjawiska ma także wpływ coraz szersza oferta środowisk wirtualnych.

Pierwsze usługi odzyskiwania danych ze środowisk wirtualnych (dla systemów VMware) zostały wprowadzone na polski rynek przez Kroll Ontrack w 2008 roku. Nowe usługi, które specjaliści firmy przeprowadzają w laboratorium bądź zdalnie – poprzez bezpieczne łącze internetowe – dotyczą obecnie także systemów:

  • Microsoft Hyper-V
  • Oracle VM VirtualBox
  • Citrix XenServer
  • VMware vSphere

– Wykorzystanie środowisk wirtualnych jest dla biznesu z pewnością komfortowym rozwiązaniem, które pozwala konsolidować system, zapewniając zarazem oszczędność kosztów. Jednak decydując się na to rozwiązanie, wiele firm zapomina, że posiadanie wszystkich danych w jednym miejscu sprawia, iż w momencie utraty informacji tracą one dostęp do całości swoich zasobów, co może skutkować bardzo poważnym stratami finansowymi. Dlatego też tak konieczny jest szybki dostęp do narzędzi, które na przestrzeni godzin, a nawet minut pozwolą na odzyskanie kluczowych informacji i możliwość kontynuowania regularnych działań firmy – mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce.

Proponowane przez Kroll Ontrack usługi przywracania informacji ze środowisk wirtualnych dotyczą serwerów, systemów plików i wirtualnych stacji roboczych. Procedura odzysku danych w przypadku działań przeprowadzanych przez łącze internetowe może rozpocząć się nawet na przestrzeni kilkunastu minut, niezwłocznie po kontakcie poszkodowanej firmy ze specjalistami Kroll Ontrack.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu