Leszno uruchomiło prototypowy system e-Recepta

Lekarze oraz farmaceuci z Leszna i powiatu leszczyńskiego mieli okazję po raz pierwszy poznać praktyczne działanie systemu e-Recepta. 17 marca 2011 r. w Wyższej Szkole Humanistycznej w Lesznie odbyła się konferencja inaugurująca wdrożenie prototypu recepty elektronicznej e-Recepta.

Inauguracja prototypu oznacza, że leszczyńskie placówki medyczne, gabinety lekarskie oraz apteki mogą rozpocząć realizację recept również w formie elektronicznej obok funkcjonującej formalnie recepty papierowej. Przedstawiciele rządowego Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, jednostki, która wdraża projekt rozwiali wątpliwości, licznie zgromadzonych na spotkaniu lekarzy i farmaceutów, wyjaśniając, że tradycyjna recepta papierowa będzie nadal jedyną obowiązującą formą zakupu produktów leczniczych, gdyż tak stanowią aktualne przepisy prawa.

– Na etapie realizacji prototypu elektroniczny wyciąg z recepty papierowej będzie wsparciem dla tych placówek zdrowotnych, które chcą i widzą korzyści z równoczesnego zastosowania nowego rozwiązania. Obecny rozwój cywilizacyjny i postęp zmusza nas do wykorzystywania nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych również w ochronie zdrowia. Nasze rozwiązanie będzie rozwiązaniem przyjaznym dla użytkowników, bezpiecznym i efektywnym – wyjaśnił dr Leszek Sikorski, Dyrektor CSIOZ.

Wymieniając powody, dla których warto rozważyć włączenie się w realizację prototypu twórcy systemu jednoznacznie podkreślali, że będzie to poprawa bezpieczeństwa leczenia pacjenta, lepsze zarządzanie czasem oraz poprawa jakości, którą już teraz odczują pacjenci oraz profesjonaliści medyczni.

– Cieszę się, że właśnie nam, lekarzom Wielkopolski, przypadło w udziale tworzyć lepsze warunki obsługi pacjenta. Nieczęsto mamy okazję, by uczestniczyć w momentach historycznych, przełomowych o znaczeniu pozytywnym, w działaniach zależnych od nas, które w pamięci potomnych przywoływane będą jako przykłady naszej dalekowzroczności. Udział w realizacji prototypu daje nam możliwość kształtowania przyszłości – wyraził swoje poparcie dla projektu dr Krzysztof Kordel, Prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Podczas spotkania podkreślono przejściowy charakter prototypu, z którego dopiero wnioski posłużą do opracowania docelowego systemu recepty elektronicznej w Polsce. Przywołując słowa dr Leszka Sikorskiego, począwszy od prototypu w ciągu następnych dwóch lat mamy szansę dołączyć do krajów, które już teraz wykorzystują elektroniczną komunikację w zakresie realizacji recept.

Twórcy e-Recepty zaznaczyli, że każda placówka medyczna, każda apteka oraz każdy lekarz mogą uczestniczyć w realizacji prototypu, gdyż łączność z systemem została zapewniona niezależnie na dwa sposoby – poprzez specjalistyczne oprogramowanie, z którego na co dzień korzysta lekarz i farmaceuta, jak również za pośrednictwem niezależnych i bezpiecznych aplikacji dostępnych w internecie. W ciągu najbliższych dni prototyp będzie wdrażany w siedzibach usługodawców, a farmaceuci i lekarze będą szkoleni w zakresie jego obsługi.

Rozmowy zapoczątkowane dzisiaj będą kontynuowane w trakcie kolejnych, podobnych spotkań. Konferencja utwierdziła nas w przekonaniu, jak ważne jest podjęcie dialogu ze środowiskiem medycznym i farmaceutycznym podczas wprowadzania nowych rozwiązań, szczególnie w tak wrażliwej sferze jaką jest niewątpliwie ochrona zdrowia – podsumował dr Kajetan Wojsyk z CSIOZ.

Wszystkich zainteresowanych prototypowym wdrożeniem systemu e-Recepta zapraszamy na portal internetowy www.e-recepta.gov.pl.

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu