Zwycięzcy I etapu konkursu „Pozytywne treści online dla dzieci”

Krajowy etap europejskiego konkursu „Pozytywne treści online dla dzieci” został już rozstrzygnięty. W walce o prestiżowy puchar Komisji Europejskiej dla najlepszego serwisu internetowego adresowanego do najmłodszych Polskę będą reprezentować serwisy Wierszedladzieci.pl i Superpilot.cba.pl.

Które z serwisów reprezentujących 14 państw Unii Europejskiej okażą się najlepsze – dowiemy się w czerwcu.

Konkurs trwa od października 2010 r. Jego celem jest zainspirowanie internetowych twórców do przygotowania pozytywnych treści online dla dzieci i młodzieży (w wieku 6-12 lat) oraz wskazanie już istniejących serwisów, oferujących dzieciom przyjazne i pozytywne treści. Forma zgłaszanych stron i serwisów była dowolna – w konkursie mogły wziąć udział zarówno strony internetowe, jak i gry, animacje lub materiały multimedialne. Warunkiem była ich dostępność w sieci.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: serwisy tworzone przez producentów komercyjnych, instytucje rządowe i pozarządowe, osoby dorosłe oraz serwisy tworzone przez dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat (indywidualnie lub grupowo). W pierwszym etapie konkursu (październik 2010 – marzec 2011) wyłoniono laureatów każdej z kategorii na poziomie kraju, którzy w drugim etapie (trwającym do czerwca 2011) zmierzą się o puchar Komisji Europejskiej.

Organizatorem konkursu jest Komisja Europejska oraz krajowe centra programu Safer Internet. W Polsce za jego przeprowadzenie odpowiada Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Głównym partnerem konkursu jest Fundacja Orange. Do polskich organizatorów napłynęło ponad 100 zgłoszeń. Treści były oceniane przez jury składające się z ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie. Przy ocenie projektów brano pod uwagę ich atrakcyjność, wiarygodność, bezpieczeństwo i korzyści dla odbiorców docelowych.

Zwycięzcami krajowego etapu konkursu „Pozytywne treści online dla dzieci” zostały:

www.wierszedladzieci.pl – w kategorii serwisy tworzone przez producentów komercyjnych, instytucje rządowe i pozarządowe oraz osoby dorosłe oraz

www.superpilot.cba.pl – w kategorii serwisy tworzone przez dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat.

Najmłodsi internauci odwiedzający serwis Wierszedladzieci.pl znajdą wierszyki z morałem autorstwa Jacka Paciorka, multimedialne teatrzyki, piosenki, gry i quizy. Superpilot.cba.pl nie tylko zdradza zasady bezpieczeństwa online, ale także oferuje przyspieszony kurs z gramatyki języka polskiego, niemieckiego, angielskiego, a w nagrodę za napisanie dyktanda – gry i zabawy.

Więcej na temat konkursu: www.saferinternet.pl/konkurs

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu