Polska może pomóc Japończykom

Z przerażeniem i współczuciem obserwowaliśmy obrazy po trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii. Poważnym problemem staje się też wzrost skażenia izotopami promieniotwórczymi w okolicy Fukushimy.

Przyroda poradzi sobie ze skażeniami, co pokazał przykład Czarnobyla, choć strefa buforowa nadal nie nadaje się do zamieszkania. Ale co mogą zrobić ludzie narażeni na niewielkie dawki promieniowania?

Wiadomo, że uszkodzeniom popromiennym towarzyszy powstawanie kaskady wolnych rodników i to one właśnie działają niszcząco na komórki. A więc, w ochronie powinny być skuteczne antyoksydanty, takich związków musi być szczególnie dużo w diecie. Unikalnym owocem, o najwyższym stężeniu polifenoli o działaniu antyoksydacyjnym jest aronia. Ekstrakt antocyjanów aroniowych był szeroko badany przez specjalistów z Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi (obecnie Uniwersytet Medyczny) oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aronia jest skutecznym radioprotektorem, pomaga w leczeniu choroby popromiennej, na co istnieje bogata dokumentacja naukowa.

Polska jest potentatem w uprawie aronii, zbieramy jej kilkadziesiąt tysięcy ton, są tu największe na świecie plantacje. Przetwory aroniowe, koncentrat soku z aronii, a zwłaszcza suchy ekstrakt antocyjanów aroniowych (w kapsułkach) mogłyby pomóc Japończykom w zachowaniu zdrowia w tej trudnej sytuacji. Polski rząd i firmy przetwarzające aronię powinny w ten właśnie sposób im pomóc. Apeluję: nie wysyłajmy tam koców, ale prawdziwy skarb i dar natury – aronię.

Prof. Iwona Wawer,

Warszawski Uniwersytet Medyczny

————————————————————————————————–

Zwracamy się z prośbą do firm i organizacji, które organizują zbiórkę darów dla Japonii, a także do darczyńców prywatnych. Uwzględnijmy apel Pani Profesor Iwony Wawer i zadbajmy o to, by w pakiecie pomocowym poza żywnością, wodą, kocami i innymi niezbędnymi rzeczami znalazły się także produkty z aronią. To ważna i naprawdę potrzebna inicjatywa. My, dotknięci wiele lat temu katastrofą w Czarnobylu, powinniśmy szczególnie zrozumieć obawy Japończyków i ich troskę o trudne dziś do ocenienia skutki awarii elektrowni jądrowej Fukushima. Portal www.naturalnamedycyna.pl upowszechnia apel Pani Profesor. Mamy nadzieję na współpracę innych mediów.

Katarzyna Szymańska,

Właściciel portalu www.naturalnamedycyna.pl

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu