Kryształowa Antena dla NASK

Podczas Wielkiej Gali towarzyszącej XI Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów NASK został nagrodzony Kryształową Anteną w kategorii „Internet”. To szczególne wyróżnienie Kapituła Konkursu przyznała NASK za 20 lat budowy Internetu w Polsce. Do światowej Sieci NASK podłączył Polskę w 1991 r. Jest instytutem badawczym, który od początku stara się wyznaczać trendy rozwoju polskiego Internetu.

Ponad dwa miliony nazw w domenie .pl, sukcesy ekspertów ds. bezpieczeństwa sieciowego z zespołu CERT Polska, statuetka Teraz Polska za system bezpieczeństwa ARAKIS-GOV, opracowanie systemu sterowania wodociągami w Toronto, realizacja programu Komisji Europejskiej Safer Internet – to tylko niektóre z ostatnich osiągnięć Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

Od 15 lat w NASK działa CERT Polska – pierwszy w Polsce zespół reagowania na zagrożenia i incydenty w sieciach komputerowych, ściśle współpracujący z podobnymi zespołami na całym świecie. Zespół stworzył system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w sieci – ARAKIS, którego wersja ARAKIS-GOV, rozwijana we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW, służy ochronie zasobów teleinformatycznych administracji publicznej. W 2010 r. NASK wraz z ABW został laureatem Konkursu „Teraz Polska” w kategorii „innowacje” za system ARAKIS-GOV. Wspólnie z holenderskimi partnerami NASK opracował także system do automatycznej analizy stron WWW pod kątem ich „złośliwości” – HoneySpiderNetwork, który został wdrożony m.in. w Dubaju.

Instytut pełni również rolę krajowego rejestru nazw internetowych w domenie .pl. Zapewnia bezpieczeństwo systemu DNS, a dzięki programowi partnerskiemu wprowadzonemu kilka lat temu, aktywnie wpływa na rozwój rynku domenowego w Polsce. Dziś nasz kraj znajduje się na piątym miejscu w Europie pod względem liczby zarejestrowanych domen internetowych. W styczniu 2011 roku ich liczba przekroczyła 2 mln.

NASK będąc instytutem badawczym prowadzi szereg projektów naukowych i badań. Dotyczą one między innymi zagadnień modelowania i symulacji sieci teleinformatycznych i bezprzewodowych, współczesnych metod sterowania ruchem w sieciach, jakości usług teleinformatycznych i bezpieczeństwa systemów informatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem biometrycznych metod identyfikacji człowieka (biometria tęczówki, biometria geometrii dłoni, biometria geometrii twarzy, podpis odręczny). W skład Pionu Naukowego wchodzi Pracownia Sterowania Siecią, Pracownia Biometrii, Zespół Metod Bezpieczeństwa i Informacji oraz Zespół Metod Obliczeniowych. NASK jest współtwórcą wdrożonego w Toronto optymalizatora systemu dystrybucji wody – projektu z dziedziny modelowania i optymalizacji.

NASK jest również operatorem telekomunikacyjnym. Oferuje szeroki wachlarz usług, w tym usługi transmisji danych w zakresie dostępu i bezpieczeństwa Internetu. Klientami instytutu są zarówno instytucje administracji państwowej, środowisko naukowe, jak i biznes.

Wiedza i doświadczenie NASK stały się podstawą do stworzenia Akademii NASK, której działalność szkoleniowa obejmuje wiele eksperckich tematów związanych m.in. z telekomunikacją i bezpieczeństwem sieciowym.

W ramach działań Akademii prowadzony jest od 2005 roku unijny projekt Safer Internet poświęcony zagadnieniom bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z sieci.

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu