Ulga na operację – nowa (stara) ulga PIT na leczenie

przez | 25/03/2011

Już w PIT rocznym za 2010 r. sensacyjny powrót ulgi na leczenie, w okrojonej formie ulgi na operację. Co więcej, można skorygować PITy roczne za lata minione i uwzględnić tę ulgę w rozliczeniach za lata poprzednie. Faktycznie mogą to być wakacje w ciepłych krajach spędzane częściowo na koszt fiskusa.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zezwala podatnikom niepełnosprawnym na odliczenie od dochodu wydatków na „odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne”. Na pierwszy rzut oka nie mamy tutaj możliwości odliczenia klasycznych wydatków na leczenie osoby niepełnosprawnej, wszak pobyt w sanatorium czy odpłatność za rehabilitację to nie to samo, co wizyta u lekarza specjalisty np. chirurga czy koszt operacji. A jednak ulga na operację istnieje!

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie I SA/Gl 982/08 uznał, że istotnie zabiegi rehabilitacyjne nie obejmują w sobie wszelkich zabiegów leczniczych, w tym operacji, jednak niektóre zabiegi lecznicze jednak może obejmować. Zdaniem sądu nie można eliminować z zabiegów rehabilitacyjnych „takich zabiegów operacyjnych, które de facto decydują o możliwości wykonywania jakiejkolwiek rehabilitacji i bez których nie jest możliwe jej podjęcie. Zatem działania rehabilitacyjne to nie tylko działania bezinwazyjne. To również niektóre operacje.

Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej na leczenie? Wszystkie dotyczące danego zabiegu leczniczego podlegającego odliczeniu. Wydatki na wizyty u lekarza specjalisty, prześwietlenia, usg czy rezonans, pobyt w szpitalu (z wyżywieniem), koszty zabiegu, koszty opieki pooperacyjnej. Warto tutaj dodać, że ustawa nie limituje wysokości tych kosztów, ustawa nie określa również, gdzie tego rodzaju leczenie może być dokonane. Można zatem odliczyć również rehabilitację w postaci operacji w szwajcarskiej czy amerykańskiej klinice specjalistycznej, której koszt wynosi dziesiątki czy setki tysięcy złotych.

Podążając dalej tropem uzasadnienia wyroku sądowego dopuścić należy odliczenie wydatków na pomoc psychologiczną gdy np. osoba niepełnosprawna nie chce poddać się zabiegom rehabilitacyjnym ze względu na głęboką depresję. Ministerstwo Finansów zapewne ma nadzieję, że nie będzie to gruba faktura za usługi znanego nowojorskiego psychoanalityka. Plus przeloty tam i z powrotem. – podsumowuje cała sprawę Artur M. Brzeziński, wydawca serwisu ePodatnik.pl, zapraszając do zapoznania się z obszernym bezpłatnym poradnikiem na temat ulgi na operacje właśnie na łamach www.epodatnik.pl.