Udany rok dla SEGRO

W 2010 roku firma SEGRO, czołowy europejski REIT przemysłowy, wynajęła 59 100 m² nowoczesnej i elastycznej powierzchni biznesowej w Polsce. W całej Europie Kontynentalnej deweloper wynajął 261 900 m².

W 2010 roku SEGRO skupiło swoją działalność na rozwoju głównych lokalizacji biznesowych oraz wynajmie wolnej powierzchni w ramach już istniejących parków logistycznych. Pomimo wymagających warunków panujących na rynku firma sfinalizowała kilka znaczących umów najmu. Największej transakcji dokonano z firmą Kaufland, jedną z największych niemieckich sieci detalicznych, która wynajęła 24 500 m² w należącym do SEGRO Tulipan Park Gliwice. Była to jedna z najistotniejszych umów najmu podpisanych na polskim rynku nieruchomości magazynowych w 2010 roku.

W ostatnim roku do grona najemców SEGRO dołączyły również tak prestiżowe firmy jak:

Schweitzer-Mauduit, Universal Express Distribution oraz Omnires. Dodatkowo wielu z dotychczasowych klientów firmy zdecydowało się rozszerzyć powierzchnię wynajmowaną w parkach SEGRO, m.in. Azymut, CNOS Garden, Air Container oraz Brenntag. Ponadto pod koniec 2010 roku firmie udało się zmniejszyć poziom pustostanów w istniejących w Polsce inwestycjach do poniżej 2,6%.

Jesteśmy zadowoleni z wyników osiągniętych przez firmę w 2010 roku. Jakość i elastyczność naszych inwestycji jest szeroko uznawana zarówno przez dotychczasowych klientów, którzy zdecydowali się na przedłużenie obowiązujących umów, jak i przez nowych prestiżowych najemców – podkreśliła Magdalena Szulc, Business Unit Director SEGRO – Nasz sukces w dużej mierze zawdzięczamy naszej szybkiej reakcji na zmieniające się warunki panujące na rynku. SEGRO było jednym z pierwszych deweloperów w Polsce, który ogłosił budowę innowacyjnych projektów typu SBU i small box.

SEGRO rozpoczęło także realizację trzech ważnych projektów. Pierwszym z nich jest rozpoczęty w drugiej połowie 2010 roku projekt build-to-suit (BTS), budowany dla szwedzkiej firmy HL Display AB. Obiekt dedykowany powstaje na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy, podstrefy Gliwice. Po ukończeniu dostarczy 10 000 m² nowoczesnej powierzchni biurowej i magazynowej zaprojektowanej zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta. Firma rozpoczęła także realizację swojej pierwszej w Polsce inwestycji typu small business units (SBU). Projekt powstający w Łodzi, w ramach istniejącego Tulipan Park Łódź jest dedykowany klientom szukającym nowoczesnej, funkcjonalnej i wysoce elastycznej powierzchni biznesowej. Najmniejsze moduły do wynajęcia w ramach obiektu będą wynosić zaledwie 750 m². Dla porównania minimalna powierzchnia najmu w magazynach wielkopowierzchniowych wynosi około 2 500 m ². Dodatkowo w ubiegłym roku SEGRO rozpoczęło także prace przygotowawcze nad swoim nowym centrum logistycznym, zlokalizowanym w gminie Pruszcz Gdański. Po ukończeniu inwestycja dostarczy na rynek do 150 000 m² nowoczesnej powierzchni magazynowej oraz przeznaczonej na lekką produkcję.

W uznaniu za swoje dokonania brytyjski deweloper został nagrodzony prestiżowym tytułem Brytyjskiej Firmy Roku w branży nieruchomości, przyznawanym przez redakcję magazynu „Estates Gazette”. Nagrodę za wyjątkowy wkład w rozwój sektora nieruchomości biznesowych otrzymał również Ian Coull, Dyrektor Generalny SEGRO.

Jako firma społecznie odpowiedzialna w 2010 roku SEGRO zorganizowało charytatywny piknik rodzinny, w celu wsparcia działalności organizacji ActionAid, zajmującej się walką z biedą i ubóstwem wśród dzieci, na całym świecie. Cały dochód z imprezy został przekazany na pomoc dzieciom ulicy ze stanu Pradesh w Indiach.

W 2011 roku SEGRO będzie kontynuowało przyjętą strategię rozwoju polegającą na recycling kapitału oraz zapewnieniu kompleksowości i dywersyfikacji proponowanej oferty rynkowej. Firma przewiduje także dalszą rozbudowę parków logistycznych zlokalizowanych w Gliwicach, Poznaniu oraz Strykowie. Poza tradycyjnymi magazynami wielkopowierzchniowymi SEGRO planuje również realizację całkowicie nowego produktu na polskim rynku powierzchni magazynowych, tzw. small boxów. Pierwsze w Polsce small boxy wybudowane przez firmę powstaną już wkrótce w podwarszawskim Nadarzynie.

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu