Zapowiedź – 169 Aukcja Dzieł Sztuki

101 obiektów, 63 nazwiska – 17 marca DESA Unicum zaprasza na pierwszą w tym roku aukcję dzieł sztuki. Znajdą się na niej dzieła, które eksperci domu aukcyjnego starannie dobierali przez ostatnie kilka miesięcy. Wśród nich szeroka gama obrazów twórców takich jak Stryjeńska, Kanelba, Berlewi, Weiss, Kossakowie, Rozwadowski, Wierusz – Kowalski oraz kilka przedmiotów dekoracyjnych.

Organizowana jako pierwsza w tym roku Aukcja Dzieł Sztuki to przykład starannie wyselekcjonowanego zbioru dzieł powstałych od XVII do początków XX wieku, wśród których znalazły się duże obrazy realistyczne i batalistyczne, kilkanaście portretów oraz romantycznych pejzaży. Realizm w ofercie nadchodzącej aukcji reprezentują dzieła takie jak „Wyścigi” Alfreda Wierusza Kowalskiego (wymiary 72×120 cm, cena wywoławcza 480 tys. zł.), czy „Przed Karczmą” tegoż samego (100×70 cm, cena wywoławcza 85 tys. zł.). Dla miłośników scen batalistycznych gratkę stanowić może dzieło Juliusza Kossaka pt. „Tomasz Łubieński pod Wagram”, które dzięki zastosowaniu jasnych kolorów oraz techniki malowania akwarelą doskonale oddaje dynamikę i tragizm toczonej bitwy (cena wywoławcza 140 tys. zł.). Motywy militarne odnaleźć można także w wizerunku jeźdźca na koniu Wojciecha Kossaka, namalowanego w 1891 roku (60 tys. zł) czy „Potyczce” Jerzego Kossaka z 1937 roku (13 tys. zł.). Wśród portretów szczególną uwagę widza przykuwa soczystą czerwienią i zielenią  „Ewa” Henryka Berlewiego. Ten portret, wpisujący się w nurt sztuki figuratywnej, oferowany jest z ceną początkową 40 tys. zł.

169 ADS to kolejna aukcja, którą DESA Unicum promuje z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, poprzez umieszczenie krótkich filmików na swojej stronie (www.desa.pl) oraz w serwisach internetowych (YouTube, Facebook). Poszczególne prezentacje dotyczą wybranych z katalogu obrazów. Dowiedzieć się z nich można o historii powstania dzieła, jego autorze, a także śledzić wnikliwą i fachową analizę obrazu, jaką przeprowadzają eksperci – pracownicy domu aukcyjnego.

W ten sposób dowiadujemy się między innymi, że prezentowany na przedaukcyjnej wystawie olej Wojciecha Weissa „Oczekiwanie” pochodzi z „białego” okresu twórczości, kiedy to artysta porzucił mroki dekadentyzmu. I rzeczywiście, z obrazu płynie spokój, atmosfera jest słoneczna, postać stojącej dziewczyny harmonijnie współgra z otoczeniem natury. Doskonale uchwycona gra cieni i świateł, wśród zielonych konarów drzewa przebijają się refleksy błękitnego nieba. Obraz jest harmonijny i ekspresjonistyczny. Jego przeciwieństwo pod względem formy stanowić może „Rozniecanie ogniska – zaloty” Zofii Stryjeńskiej, które wręcz „bucha” kolorami. Na pierwszym planie tego rysunku widzimy dwie postacie – górala i góralkę – rozniecających wśród kłębów dymu ognisko, oraz przyglądającego się żywiołowej scenie psa. Dzieło jest doskonałym reprezentantem niepowtarzalnego, rozpoznawalnego stylu Stryjeńskiej. Jest w nim wszystko, co dla malarki typowe – wyraźne kolory, ludowa stylizacja, geometryzująca forma, wyraźne krawędzie, obraz żyje własnym życiem. Wszystko to sprawia, że posiada duże walory dekoracyjne i na pewno zadowoli miłośników polskiego art – deco.

Wśród oferowanych przedmiotów uwagę zwraca unikatowy futerał na księgę Estery z fragmentem Starego Testamentu, wykonany ze srebra, zwieńczony miniaturową koroną – według żydowskiej tradycji panna młoda ofiarowywała taki prezent swojemu mężowi w dniu ślubu (cena wywoławcza 2 200 zł.). Oprócz tego na aukcji nabyć będzie można dwa zegary kominkowe, jeden złocony zegarek kieszonkowy, wazony projektu Emile Galle oraz imponującą sekreterę klasycystyczną z XVIII wieku.

Wystawione na aukcję obiekty oglądać można w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum przy ulicy Marszałkowskiej 34 -50 w Warszawie, w godzinach: poniedziałek-piątek 11-19, sobota 11-16. Aukcja odbędzie się 17 marca o godz. 19.00 w DA DESA Unicum.

Katalog aukcyjny dostępny jest w galeriach DESY Unicum oraz na stronie www.desa.pl.

Kolejne aukcje w DESIE Unicum:

24 marca – 6 Aukcja Młodej Sztuki,

31 marca – XVIII Aukcja Sztuki Współczesnej

źródło/autor: DESA Unicum

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu