Ekspert firmy Selena radzi: Jak unikać błędów przy klejeniu płytek?

Dobrej jakości zaprawa klejowa do płytek to dopiero połowa sukcesu. Równie istotne jest prawidłowe ułożenie ceramiki, które wymaga fachowej wiedzy i umiejętności. Niedoświadczeni montażyści często popełniają błędy wpływające na wytrzymałość okładziny. Co należy wiedzieć, by ich uniknąć?

Trwałość płytek ceramicznych zależy w dużej mierze od odpowiedniego przygotowania podłoża oraz zaprawy klejowej. Wszelkie niedopatrzenia podczas tych czynności będą miały wpływ na końcowy efekt wykonanej pracy.

 

Przygotowanie podłoża

 

W pierwszej kolejności powinno się dokładnie oczyścić powierzchnię. Niezależnie od tego czy przywiera do niej kurz, czy znajduje się na niej tłusta plama, bezwzględnie należy je usunąć, ponieważ będą one osłabiać wiązanie zaprawy. Jeżeli montażysta nie zrobi tego z należytą starannością, płytki będą słabiej przyklejone, a przez to również bardziej podatne na uszkodzenia.

 

Następnie należy skuć wszelkie niestabilne fragmenty podłoża. Prawidłowo przyklejona okładzina może odspoić się razem z nimi. Po usunięciu wadliwych elementów powierzchnię należy wyrównać tak, by wysokość warstwy kleju była zgodna z tą, zalecaną przez producenta.

 

Jeżeli montażysta będzie próbował wyrównywać ubytki podłoża sięgające do głębokości 15 mm za pomocą kleju, zmianie może ulec rozkład naprężeń płytek, co zwiększy ich podatność na uszkodzenia mechaniczne. W tym celu warto zastosować specjalistyczne wyroby, takie jak Zaprawa wyrównująca TEO124 Tytan Professional – mówi Alicja Giersz, product manager w firmie Selena.

 

Dla zwiększenia siły wiązania podłoże powinno się też zagruntować (np. Gruntem głęboko penetrującym Tytan Professional). Środek wyrówna jego chłonność, dzięki czemu nie będzie ono wchłaniać nadmiaru wody z zaprawy, co mogło by zmniejszyć jej przyczepność.

 

Przygotowanie zaprawy

 

Zaprawa klejowa powinna być dostosowana do rodzaju podłoża. Częstym błędem jest stosowanie uniwersalnych klejów do wszystkich typów powierzchni, co skutkuje zmniejszeniem siły wiązania. Jednakowy skutek przynoszą próby modyfikacji składu kleju (np. przez dodanie cementu) lub zmiany konsystencji przez zastosowanie innych od zalecanych przez producenta proporcji mieszania produktu z wodą.

 

Warto wiedzieć, że przygotowana zaprawa ma ograniczony czas przydatności do użycia. W przypadku klejów GEA Tytan Professional są to 3 godziny. Jeśli produkt nie zostanie odpowiednio szybko zaaplikowany, jego właściwości klejące ulegają stopniowemu pogorszeniu – dodaje Alicja Giersz.

 

Montażystom zdarza się również przekraczać czas otwarty, w którym klej zachowuje swoje właściwości po nałożeniu na podłoże. Jeśli zostanie przekroczony, wiązanie będzie słabsze lub płytka w ogóle się nie przyklei. W przypadku produktów Klejów do płytek GEA Tytan Professional jest to w zależności od kleju od 10 – 30 minut.

Produkt: Zaprawa wyrównująca TYTAN TEO124, cena netto: 23,75 zł za opakowanie

Producent: Selena SA,www.selena.pl infolinia 0 801 350 500

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu