Wiosenna ofensywa hipoteczna ruszyła

Tradycyjnie marzec to początek wiosennej ofensywy kredytowej banków. Wraz z ociepleniem ożywia się rynek mieszkaniowy. Te 3 miesiące do wakacji to prawdziwe żniwa dla banków i pośredników finansowych.

W tym roku, w związku z ograniczeniem przez KNF możliwości zadłużania się Polaków walka będzie jeszcze bardziej zażarta. O klienta z wysoką zdolnością kredytową jest coraz trudniej. Dlatego Ci, którzy ją mają, będą mogli wybierać z licznych promocyjnych ofert. Eksperci Invigo sprawdzili, gdzie teraz warto szukać okazji.

Łączna kwota zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych po trzecim kwartale 2010 r. wyniosła niemal 250 mld zł. Polacy spłacali w tym czasie w sumie prawie 1,5 mln kredytów hipotecznych. – W tym roku bankom będzie trudniej, bo wielu mniej zamożnych Polaków straciło szanse na kredyt w wyniku wprowadzenia rekomendacji SII – mówi Łukasz Wojcieszak, prezes Invigo SA. Teraz analiza zdolności kredytowej klienta jest przeprowadzania o wiele bardziej szczegółowo. Suma wszystkich obciążeń kredytobiorcy dodatkowo nie może przekraczać połowy przychodów jego gospodarstwa domowego.

Na wiosnę najlepszą propozycję kredytu w złotych ma Eurobank, z marżą 1,4 proc. i oprocentowaniem 5,33 proc. Rata kredytu na 240 tys. zł wyniesie w tym banku miesięcznie 1 450 PLN. Drugie miejsce zajmuje Deutsche Bank (odpowiednio z marżą 1,3 proc. i oprocentowaniem 5,45 proc.) i ING (1,1 proc. i 5,47 proc.). Klienci tych banków zapłaciliby za swój kredyt odpowiednio 1 467 i 1 470 zł miesięcznie. Wciąż dużo niższe raty zapłacą klienci, którzy skorzystają z programu dopłat rzadowych „Rodzina na swoim”. – Warto odnotować, że w ramach różnego rodzaju promocji, większość banków w naszym zestawieniu nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu. Niemniej jednak przeglądając oferty banków, warto zwrócić uwagę na sumę kosztów początkowych, jakie trzeba będzie ponieść – podkreśla Maciej Chyziak, ekspert Invigo.

Pierwszy w tym roku z wiosenną promocją i jednocześnie kampanią rekalmową ruszył eurobank. Klient może obniżyć swoją marżę nawet do 1 proc. wykupując ubezpieczenie na życie. Otrzyma także do 600 złotych zwrotu kosztów przeprowadzki. Od 1 marca, dzięki nowej promocji marżę poniżej jednego procenta można uzyskać w Lukas Banku. Swoją promocję „Złota hipoteka” przedłużył także Allianz Bank, w jej ramach można obniżyć marżę do 1,3 proc. oraz uniknąć prowizji. Invigo na swojej stronie internetowej regularnie publikuje aktualne zestawienie wszystkich obowiązujących promocji oraz warunków, jakie trzeba spełnić, aby z nich skorzystać.

– W ciągu najbliższych 3 miesięcy nowych promocji możemy spodziewać się praktycznie co tydzień. Dlatego warto śledzić w Internecie oferty banków, na bieżąco sprawdzać gdzie oferta dla konkretnego klienta, przy konkretnych warunkach finansowania, może być najtańsza – podkreśla Maciej Chyziak.

Kalkulację wykonano dla klienta w wieku 35 lat, który szuka kredytu w złotych i w euro na mieszkanie z rynku pierwotnego o powierzchni 65 m2 i wartości 300 tys. zł. Kredyt miałby wynieść 240 tys. zł i być spłacany przez 25 lat.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu