Libranova sp. z o.o i eKsiazki.org informują o wspólnym przedsięwzięciu, przeznaczonym dla czytelników i wydawców: niewydane.pl

Ebook, którego szukasz, nie został jeszcze wydany? Nie zainteresował się nim żaden wydawca? Jeżeli nie możesz dotrzeć do „swojego” ebooka – napisz o tym na niewydane.pl

Portal niewydane.pl powstał z myślą o czytelnikach, którzy chcą czytać ebooki. Rodzący się na naszych oczach rynek książek elektronicznych jest faktem. Jednak nadal nie rozwija się tak szybko, jak pragnęliby tego miłośnicy ebooków – zarówno czytelnicy poszukujących treści utrwalonych elektronicznie, jak też firmy propagujące e-czytelnictwo – dystrybutorzy treści i urządzeń oraz pasjonaci propagujący wiedzę na temat e-książek i e-papieru.

Dla wielu z nas tempo rozwoju rynku ebooków nie jest satysfakcjonujące: czytelnicy utyskują na niewielką dostępność tytułów, wydawcy życzyliby sobie większej sprzedaży – powiedział Paweł Dobrzyński, prezes firmy Libranova.

W Polsce można już oficjalnie kupić kilka tysięcy tytułów – ich liczba szybko rośnie, nadal jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Kiedy w listopadzie 2009 roku księgarnia Virtualo rozpoczęła dystrybucję e-książek w wersji na czytniki, w tej formie dostępnych było zaledwie 200 tytułów  jednego wydawnictwa. Po upływie roku czytelnicy mogli już wybierać spośród 5,5 tysiąca pozycji z 56 wydawnictw. Do dziś liczba tytułów wzrosła do blisko 8 tysięcy a ebooki – obok książek drukowanych – można kupić w wielu księgarniach internetowych: Gandalf.pl, Empik.com, Amazonka.pl.

Każdy ebook, którego czytelnik nie może znaleźć w sieci – to wymierna strata  dla jego autora i wydawcy. Dla czytelników to strata ich czasu i entuzjazmu. To również działanie na rzecz popularyzacji nielegalnych źródeł treści, do których czytelnicy zwracają się z konieczności.

Na niewydane.pl znajdą się m. in. informacje o książkach, do których nie można dotrzeć oficjalną drogą, których nie można kupić., również o takich, które nie są kupowane mimo to, iż są dostepne. Dlaczego? O tym opowiedzą użytkownicy portalu.

Nasi  czytelnicy  często  skarżą  się,  że  polska  oferta  książek elektronicznych   jest   mała   – powiedział Sławomir  „Mori” Małusecki,  założyciel  serwisu eKsiazki.org. – Dlatego postanowiliśmy dać  im  szansę,  by  wykrzyczeć  swoje  żale  w  jednym miejscu. Mamy nadzieję, że dzięki temu ich głos zostanie usłyszany.

Inspiracją dla niewydanych.pl był australijski  portal www.lostbooksales.com. Jego twórcy, prowadzący popularny blog o książkach, chętnie zgodzili się na realizację swojego pomysłu w Polsce. Podobny portal powstał również w Holandii, prowadzi go znany dystrybutor eczytników eReaders.nl. Polska edycja, która stworzyły wspólnie Libranova i eKsiazki.org – jest trzecia.

Mamy nadzieję, że ten serwis pomoże Wydawcom zrozumieć, czego oczekują czytelnicy: jakich tytułów szukają i co powstrzymuje ich przed zakupem – stwierdził Paweł Dobrzyński.

Poprzez nasz portal chcemy zwrócić uwagę wydawców na oczekiwania czytelników i na możliwe przeszkody blokujące rozwój rynku ebooków w Polsce.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu