Klastry to szansa dla firm z Podkarpacia

Klastry jako sposób na współpracę i rozwój firm z tej samej branży. Sukces klastra na przykładzie Wschodniego Klastra Informatycznego. Finansowanie innowacyjności. Jak samorządy i administracja rządowa mogą pomóc rozwijać się nowoczesnym przedsiębiorstwom – to tematy konferencji, która w poniedziałek 14 marca odbędzie się w Grand Hotelu w Rzeszowie. Początek: godzina 9.

Konferencję pod tytułem „Klastry jako sposób na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce” organizuje Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka. Członkowie stowarzyszenia jako twórcy Wschodniego Klastra Informatycznego, chcą pokazać, że organizowanie się firm z tej samej branży w klastry to sposób na rozwój.

– Chcemy pokazać siłę branży informatycznej w Polsce wschodniej – tłumaczy Wojciech Materna, prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka. – Firmy, które tworzą klaster i współpracują ze sobą mają szanse na większy sukces. Mogą realizować wspólne projekty, akcje marketingowe, starać się o pieniądze z Unii Europejskiej. Skala takich projektów przerasta możliwości pojedynczych firm.

Uczestnikami konferencji będą przedsiębiorcy z woj. podkarpackiego. Tacy, których innowacyjne firmy funkcjonują już w klastrach i tacy, którzy myślą o takiej formie współpracy. W spotkaniu będą także brali udział naukowcy zajmujący się tematyką klastrów, a także urzędnicy samorządów i administracji rządowej, których zadaniem jest wspieranie przedsiębiorców.

Prezes Wojciech Materna podkreśla, że klaster mogą stworzyć firmy z różnych branż. Dlatego w czasie konferencji prócz przykładów rozwoju istniejących już klastrów, będzie dyskusja na temat funkcjonowania takiego sposobu współpracy przedsiębiorców. – To istotna kwestia, ponieważ w Strategii Lizbońskiej klastry są przedstawione jako podstawowy model rozwoju przedsiębiorczości w Unii Europejskiej – mówi prezes Materna.

Dyskusja będzie także obejmowała zasady współpracy jednostek administracji rządowej i samorządów z klastrami. Jak podkreślają przedsiębiorcy przestrzeganie właściwych reguły tworzy odpowiedni klimat do owocnej współpracy. Oddzielnym tematem będzie polityka finansowania innowacyjności i klastrów. – Chcielibyśmy, żeby debata koncentrowała się wokół polityki wsparcia klastrów, którą proponuje Unia Europejska i planów polskiego rządu w tej kwestii – dodaje Wojciech Materna. Więcej o konferencji na stronie www.informatykapodkarpacka.pl

Patronat nad konferencją objęli: Jan Bury, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Mirosław Karapyta, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Małgorzata Chomycz, Wojewoda Podkarpacki, Tadeusz Ferenc, Prezydent Rzeszowa.

Patronat medialny: Radio Rzeszów, TVP Rzeszów.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu