Przejdź do treści

Inbook.pl rusza z e-książkami

Zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami Spółka InBook S.A. poszerzyła ofertę księgarni internetowej inbook.pl o publikacje w formie elektronicznej. Na razie handel e-bookami w Polsce przynosi kilkanaście mln złotych rocznie. Jest to jednak tylko kawałek szacowanego na 2 mld złotych rynku wydawniczego.

Dlatego właśnie Zarząd InBook S.A. stoi na stanowisku, iż przyszłość książek to właśnie  publikacje w formie elektronicznej, których będzie przybywać, gdy wraz ze wzrostem sprzedaży będzie wzrastać liczba wydawców.

Taka tendencja trwa już za oceanem. Eksperci Barnes & Noble, największej sieci księgarń w Ameryce w swoim, datowanym na wrzesień 2010 roku raporcie przewidują spadek sprzedaży książek drukowanych przy jednoczesnym wzroście znaczenia książek w formacie elektronicznym. Za prognozami idą wyniki. W październiku roku 2010 Stowarzyszenie Wydawców Amerykańskich (AAP) ogłosiło raport ujawniający, że sprzedaż e-booków miała aż 9% udział w ogólnej sprzedaży książek w USA, podczas gdy w poprzednim badanym okresie było to tylko 3,3%. Dane są obiecujące i jest szansa, że w perspektywie kilku lat także i w Polsce uda się osiągnąć podobne wyniki.

– Pomimo szczególnych cech, jakie posiada książka drukowana, które możemy odczuć za pomocą zmysłów jak np. zapach czy odgłos szeleszczącego papieru, e-booki są alternatywą nowych czasów.  Publikacje elektroniczne możemy szybciej pozyskać w atrakcyjnej cenie i wybranej formie przekazu. Nie zajmują one dodatkowego miejsca i stwarzają możliwość dostępu do wydań wycofanych z rynku lub publikacji  autorów niszowych. Upowszechnienie e-książek w Polsce to bardzo bliska perspektywa a oferta polskich e-booków może już niebawem wzrosnąć do poziomu liczonego w setkach tysięcy tytułów – mówi Jakub Dębski, Wiceprezes Zarządu InBook S.A.

Rzeczywiście. Warunki rozwoju rynku elektronicznych książek są bardziej niż sprzyjające Rozwija się dynamicznie sieć bezprzewodowego Internetu. Co raz popularniejszy jest też dostęp do mobilnej sieci. Na polskim rynku pojawiły się także pierwsze e-czytniki: Onyx, Kindle, rodzimy eClicto, jak również River Story czy BeBook One.

Rynek e-książek a wraz z nim Inbook.pl nabiera więc rozpędu i wygląda na to, że rok 2011 będzie dla niego przełomowy.