Przejdź do treści

Penta sprzedaje Żabkę Mid Europa Partners

Penta Investments – środkowoeuropejska grupa inwestycyjna – podpisała umowę sprzedaży Żabka Polska SA. Nabywcą 100% akcji spółki jest fundusz Mid Europa Partners. Realizacja transakcji podlega zatwierdzeniu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Żabka Polska to największa sieć sklepów typu convenience w Polsce, licząca w całym kraju około 2 400 placówek Żabka oraz 55 punktów nowego formatu Freshmarket. W 2010 roku spółka odnotowała przychody ze sprzedaży w wysokości ponad 2,5 mld zł. Wartość EBITDA sięgnęła 121,5 mln zł (dane nieaudytowane).

Żabka Polska została przejęta przez Penta Investments w 2007 roku. Od tego czasu firma otworzyła w Polsce ponad 400 nowych placówek i uruchomiła nowy format sklepów pod nazwą Freshmarket. Ponadto, Penta wprowadziła sklepy Żabka do Czech oraz – w ramach konsolidacji tego rynku – przejęła i rozwijała sieć supermarketów Koruna. W grudniu 2010 roku fundusz sprzedał czeską Żabkę wraz z Koruną sieci Tesco. Zamknięcie transakcji w Czechach planowane jest w kwietniu 2011 roku.

„Żabka Polska SA to firma o mocnych fundamentach i ogromnym potencjale rozwoju. W ciągu 4 lat zaangażowania w spółkę, Penta wywiązała się ze wszystkich obietnic, znacząco zwiększając wartość sieci. W tym czasie przychody brutto spółki wzrosły o prawie 42%, a EBIDTA aż o 162%. Żabka jest najlepszą inwestycją Penty w Polsce i jednym z trzech najbardziej udanych projektów w historii funduszu na wszystkich rynkach. Gratulujemy funduszowi Mid Europa inwestycji w spółkę i życzymy samych sukcesów w dalszym rozwoju sieci Żabka i Freshmarket. Penta Investments pozostanie silnie zaangażowana w działania na rynku polskim. Zamierzamy aktywnie poszukiwać nowych możliwości biznesowych w Polsce” – powiedział Jozef Janov, dyrektor inwestycyjny Penta, przewodniczący rady nadzorczej Żabka Polska SA.

Zbigniew Rekusz, Partner w funduszu Mid Europa i szef oddziału w Warszawie dodaje: „Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zespołu zarządzającego Żabką, który systematycznie osiągał tak dobre wyniki finansowe, zapewniając sieci jednocześnie dynamiczny wzrost na polskim rynku detalicznym. Zamierzamy blisko współpracować z Zarządem spółki i wspierać ją w dalszym rozwoju organicznym, jak również w realizacji planów konsolidacyjnych.“

„Witamy Mid Europa Partners na pokładzie. Zarząd spółki Żabki Polska SA. w pełni akceptuje strategię nowego właściciela, zakładającą rozwój sieci Żabka i Freshmarket. Jesteśmy przekonani, że dzięki dalszej dynamiczej ekspansji już wkrótce staniemy sie jedną z pięciu wiodących sieci handlowych w Polsce“ – powiedział Jacek Roszyk, prezes zarządu Żabka Polska SA.

Transakcja została zrealizowana w ramach ścisłej współpracy Penta Investments i zarządu Żabka Polska SA. Dotychczasowy zarząd pozostaje w strukturach spółki.

Doradcami Penty przy transakcji sprzedaży spółki Żabka Polska były firmy: JP Morgan, Baker & McKenzie, KPMG i Roland Berger. Doradcami kupującego – Mid Europa Partners – były firmy: Vienna Capital Partners, Cameron McKenna i PwC.