Powstanie raport o inwestycjach w armii

Instytut Globalizacji przygotowuje raport i debatę w sprawie inwestycji w polskiej armii.

Instytut Globalizacji, wolnorynkowy instytut spraw publicznych, zbada kwestie modernizacji i inwestycji w polskiej armii. Do 2018 r. na zakup nowego sprzętu Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wydać aż 31 mld złotych. Podczas, gdy w innych krajach na import uzbrojenia wydaje się ok. 10 proc. środków, Polska 1/3 sprzętu kupuje zagranicą. Instytut Globalizacji uważa, że traci na tym rodzima gospodarka.

Duży budżet MON sprzyja niegospodarności. Raporty Najwyższej Izby Kontroli z 2009 r. oraz liczne śledztwa dziennikarskie, wykazały, że ministerstwo lekką ręką marnuje pieniądze podatnika przeszacowując swoje wydatki.

– Katastrofa pod Smoleńskiem i liczne inne katastrofy, które nawiedziły polską armię w ostatnim czasie, dowodzą, że kwestie sprzętowe są bardzo istotnym elementem bezpieczeństwa narodowego – uważa dr Tomasz Sommer, wiceprezes Instytutu Globalizacji. – Niestety do wyposażenia naszej armii trafiają często jednostki wadliwe i zdezelowane, tak jak to miało miejsce np. w przypadku samolotów F-16.

Instytut Globalizacji jest zaniepokojony pojawiającymi się publikacjami prasowymi, sugerującymi, że Polska planuje modernizację swojej floty poprzez zakupy u obcych dostawców (o sprawie pisała Gazeta Wyborcza „U-boot dla Polski”, 2009-01-12 i obecnie Gazeta Polska „Podwodny bubel dla polskiej floty?” 2010-12-15).

Sprawa jest szczególnie bulwersująca, bowiem ostatnie lata to praktyczna likwidacja przemysłu stoczniowego w Polsce. Instytut Globalizacji przestrzegał przed ekonomicznymi i społecznymi skutkami upadłości przemysłu stoczniowego w Polsce w raporcie z 2007 r. Obecnie Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni, która mogłaby produkować okręty dla polskiej armii, znajduje się w upadłości układowej. Zakład zalega z pensjami, związkowcy grożą sporem zbiorowym, a w kwietniu pracę w stoczni może stracić 400 osób z ponad tysiącosobowej załogi.

Wobec powyższego Instytut Globalizacji zadecydował o przygotowaniu i publikacji raportu w tej sprawie. Odbędzie się także debata, na którą zostaną zaproszeni eksperci ekonomiczni i związani z wojskowością. Raport i debata będą miały premierę na początku marca w ramach Śniadania Instytutu Globalizacji.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu