Ponad dwa miliony zbliżeniowych kart Visa w Polsce

Już ponad dwa miliony zbliżeniowych kart Visa wydanych w Polsce; wszyscy agenci rozliczeniowi certyfikowani do obsługi płatności zbliżeniowych Visa

Liczba zbliżeniowych kart Visa wydanych w Polsce przekroczyła dwa miliony. Karty z funkcjonalnością Visa payWave są wydawane przez 9 banków, a kilkanaście kolejnych przygotowuje się do rozpoczęcia oferowania ich klientom w 2011 r. Zbliżeniowymi kartami Visa można płacić w całym kraju w ponad 12 tys. terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe, w tym w terminalach zainstalowanych w placówkach należących do znanych ogólnopolskich sieci. Dla szybkiego rozwoju sieci akceptacji ważny jest fakt, że już wszyscy działający w Polsce agenci rozliczeniowi uzyskali certyfikat do obsługi płatności zbliżeniowych Visa.

Od grudnia 2010 r. do grona wydawców zbliżeniowych kart Visa dołączyły cztery kolejne banki: mBank, Inteligo, Bank BPH oraz Podkarpacki Bank Spółdzielczy. Szybko i bezpiecznie można już obecnie płacić zbliżeniowymi kartami Visa wydanymi przez 9 banków, w tym przez PKO Bank Polski, który sukcesywnie wymienia 6,5 mln swoich debetowych kart Visa na karty z mikroprocesorem i dodatkową funkcją zbliżeniową Visa payWave. Kilkunastu kolejnych wydawców zaoferuje w tym roku swoim klientom zbliżeniowe karty Visa.

„Ponad 2 mln zbliżeniowych kart Visa wydanych do tej pory potwierdza, że zgodnie z zapowiedziami polskich banków członkowskich Visa Europe rok 2011 będzie przełomowy pod względem wydawnictwa tych kart. Bardzo nas cieszy, że masowo rosnącemu wydawnictwu zbliżeniowych kart Visa towarzyszy rozwój sieci akceptacji, który będzie postępować coraz szybciej dzięki włączaniu się do instalowania czytników zbliżeniowych kolejnych agentów rozliczeniowych. Obecnie wszyscy agenci rozliczeniowi działający na polskim rynku są już certyfikowani do obsługi płatności zbliżeniowych Visa” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe, dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.

Jeszcze na początku 2009 r. jedynym agentem rozliczeniowym, który instalował czytniki zbliżeniowe był eService. Obecnie już 8 agentów rozliczeniowych jest certyfikowanych do obsługi płatności zbliżeniowych Visa. W ostatnim okresie do tego grona dołączyły Polbank i Pekao SA, a całą grupę tworzą, w porządku alfabetycznym: Bank BPH (z którym współdziała Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności – instalujące od początku tego roku wyłącznie terminale wyposażone w czytniki kart zbliżeniowych), Elavon, eService, First Data Polska, Kredyt Bank, Pekao SA, Polbank oraz SIX Pay. Trzech kolejnych, nowych agentów rozliczeniowych, którzy mają rozpocząć działalność w pierwszej połowie tego roku, jest w trakcie certyfikacji funkcjonalności zbliżeniowej Visa.

Zbliżeniowymi kartami Visa można zapłacić w Polsce już w ponad 12 tys. terminali wyposażonych w czytniki zbliżeniowe, zainstalowane m.in. w placówkach należących do ogólnopolskich sieci, jak np. Empik, coffeeheaven, McDonald’s, w sieci księgarni Matras, w sklepach komputerowych Sferis, na stacjach Shell, w sklepach SMYK, delikatesach MiniEuropa, w sieci Euro-apteka, salonach sprzedaży telefonów komórkowych sieci Era, w sieci Multikino, w delikatesach BOMI, perfumeriach Douglas czy sklepach zoologicznych Kakadu. Płatności zbliżeniowe są stopniowo uruchamiane przez Eurest i Sodexo, które m.in. prowadzą sieci placówek gastronomicznych, w tym stołówek pracowniczych. Do akceptacji zbliżeniowych kart Visa przygotowują się m.in. drogerie Rossmann, supermarkety Carrefour oraz delikatesy Piotr i Paweł. Kartami Visa z funkcją zbliżeniową możemy już zakupić bilety na komunikację miejską w części biletomatów w Warszawie i Wrocławiu; możemy ich także używać na stadionach piłkarskich klubów GKS Bełchatów, Lechia Gdańsk, MKS Odra Wodzisław, Polonia Bytom, Polonia Warszawa czy Ruch Chorzów. Placówki akceptujące zbliżeniowe karty Visa są sukcesywnie oznakowywane specjalnymi naklejkami informującymi o tej nowoczesnej formie płatności.

Liczba terminali, w których można płacić zbliżeniowymi kartami Visa – a także telefonami komórkowymi z aplikacją płatności zbliżeniowych Visa payWave – ma w ciągu najbliższych 5 lat osiągnąć liczbę ok. 200 tys. Będzie to możliwe w dużej mierze dzięki programowi rozwoju sieci akceptacji Kartą Visa zapłacisz wszędzie finansowanego przez polskie banki-wydawców kart Visa, które przeznaczyły ok. 200 mln złotych na dofinansowanie działań agentów rozliczeniowych instalujących terminale płatnicze.

Placówki handlowo-usługowe akceptujące zbliżeniowe karty Visa można znaleźć dzięki wyszukiwarce na stronie www.visa.pl, która pozwala je odnaleźć na liście (np. w danym mieście) i lokalizować na mapie Polski.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu