Według BitDefendera Conficker znika z krajobrazu zagrożeń w 2011

BitDefender®, wielokrotnie nagradzany dostawca innowacyjnych rozwiązań bezpieczeństwa, zauważa, że występowanie Confickera znacząco spadło w styczniu 2011.

Globalny raport Top Ten BitDefendera, określający dziesiątkę najbardziej popularnych zagrożeń, pokazuje, że Win32.Worm.Downadup.Gen, znany jako Conficker, spadł z pierwszej pozycji na trzecie miejsce. Co warto zaznaczyć, szkodnik ten całkowicie zniknął z regionalnej listy Top Ten w Wielkiej Brytanii.

Catalin Cosoi, szef laboratorium badawczego BitDefendera komentuje:

“Conficker ze swoimi wariantami był jednym z najbardziej rozwiniętych zagrożeń ostatnich lat. Różnorodność szkód, jakie mógł wywołać, rozciągała się od wykorzystywania słabych haseł po blokowanie dostępu do stron związanych z bezpieczeństwem.

Jednakże, jak się wydaje, stopniowe odchodzenia od systemu Windows XP w połączeniu z większą świadomością wśród użytkowników oznacza, że nie jest już tak powszechny jak wcześniej. Oczywiście, ludzie powinni nadal zachowywać czujność i w pełni zabezpieczać swoje komputery, aby uniknąć infekcji.”

Miejsce zrobione przez Confickera zostało częściowo wypełnione nowym szkodnikiem – Trojan.Crack.I. Ten na pozór niegroźny keygen instaluje trojana, który zbiera różnorakie szczegóły dotyczące innych aplikacji w zaatakowanym komputerze, a także uruchamia backdoora umożliwiającego zdalny dostęp do zainfekowanego systemu. Jego pojawienie się na drugim miejscu to wskazówka, że panorama światowego oprogramowania dotknięta jest piractwem komputerowym i wynikającymi z tej praktyki zagrożeniami.

źródło/autor: BitDefender

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu