Przejdź do treści

Przeszukanie w białostockiej agencji reklamowej

W wyniku przeszukania przeprowadzonego w siedzibie jednej z agencji reklamowych z Białegostoku, funkcjonariusze Policji zabezpieczyli 8 komputerów, laptopa, serwer i ponad 100 płyt. Wartość ujawnionego oprogramowania wstępnie oszacowano na 200 tysięcy złotych. Osobie winnej popełnienia przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Po ustaleniu, we współpracy z członkami BSA, że jedna z białostockich agencji reklamowych może korzystać z nielegalnego oprogramowania, funkcjonariusze z Wydziałów do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Białymstoku wkroczyli przedwczoraj do siedziby firmy.

W wyniku przeszukania policjanci zabezpieczyli 8 komputerów służących do projektowania grafiki, laptopa, serwer i ponad 100 płyt z oprogramowaniem. Ustalono także, że na komputerach firmy zainstalowane były pakiety biurowe, na które nie przedstawiono licencji. Ze wstępnych szacunków wynika, że wartość ujawnionego oprogramowania wynosi 200 tysięcy złotych. Jeśli prowadzone postępowanie karne potwierdzi zarzut uzyskania programów komputerowych bez zgody uprawnionego (licencji producenta), osobie lub osobom winnym popełnienia tego przestępstwa grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Zdaniem Bartłomieja Wituckiego, koordynatora i rzecznika BSA w Polsce: „Przeszukania przeprowadzane przez Policję dowodzą, że ryzyko korzystania z nielegalnego oprogramowania nie jest niskie. Niezależnie od sankcji karnych, firmy w których doszło do zawinionego naruszenia praw autorskich do programów komputerowych muszą liczyć się z roszczeniami majątkowymi uprawnionych producentów, w tym z obowiązkiem zapłaty odszkodowania w potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia, czyli potrójnej wysokości opłaty licencyjnej”.

Business Software Alliance aktualnie prowadzi telewizyjną kampanię informacyjną, mającą na celu zwrócenie uwagi na problem korzystania przez firmy w Polsce z nielegalnego oprogramowania Od stycznia telewizyjny spot BSA jest już emitowany w TV Biznes (Polsat), zaś w lutym i w marcu planowane są emisje w TVN24 i Polsat News. Na potrzeby kampanii BSA uruchomiło także infolinię pod numerem 801 480 000, za pośrednictwem której można zgłaszać przypadki piractwa w firmach.

Byłeś świadkiem przestępstwa? Zgłoś nielegalne oprogramowanie: 801 480 000 (koszt połączenia według stawki operatora). Zgłoszenia o przypadkach piractwa komputerowego można dokonać również za pośrednictwem polskiego serwisu internetowego BSA: bsa.org/polska

Źródła:

KWP Białystok (na stronie dostępne materiały audio-wizualne):

http://www.podlaska.policja.gov.pl/index.php?idkat=414&idart=6855

BSA

bsa.org/polska