Mebelplast przejmuje Weco, niemieckiego producenta mebli

Mebelplast S.A. jeden z wiodących, polskich producentów mebli tapicerowanych nabył od inwestora Square Four (SQ4) 100% udziałów w firmie Weco Polstermöbelmanufaktur Leimbach GmbH. Umowę podpisano we Frankfurcie nad Menem.

Zakup firmy Weco otwiera przed Mebelplast nowe perspektywy rozwoju. Inwestycja jest korzystna dla Spółki ze względu na duży potencjał obydwu firm oraz komplementarność ofert i kanałów dystrybucji. Weco prowadzi sprzedaż głównie poprzez małe i średnie organizacje handlu branżowego i detalicznego. Mebelplast, obok rynków zachodnich, posiada rozbudowane kanały dystrybucji na Bałkanach i rynkach wschodnich, gdzie ulokuje produkty z Leimbach. Głównymi partnerami Mebelplast w Niemczach są duże sieci meblowe. Spółka posiada także rozbudowaną sieć przedstawicieli handlowych w Europie Zachodniej oraz sieć salonów w Polsce. Poprzez silną markę i doświadczenie Weco w produkcji tapicerowanych mebli skórzanych Mebelplast poszerzy własną ofertę.

„Dla Mebelplast Weco jest ważną i strategiczną inwestycją. To połączenie daje duże możliwości ekspansji” – komentuje Prezes Zarządu firmy Mebelplast Marek Kołakowski. „Grupa Mebelplast poszerza ofertę produktów i portfolio marek oraz istotnie wzmacnia pozycję na strategicznych dla nas rynkach: niemieckim, szwajcarskim i austriackim. Dla firmy Weco włączenie w skład Grupy oznacza ciągłość istnienia firmy, utrzymanie zatrudnienia oraz dostęp na rynki Polski, Europy Wschodniej i Południowej.”

Mebelplast nie wyklucza dalszej rozbudowy Grupy poprzez kolejne przejęcia. Jednocześnie planuje w 2011 roku wejść na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Przeprowadzona transakcja przejęcia firmy Weco znacząco zwiększa atrakcyjność Spółki i możliwości jej dalszego rozwoju.

Mebelplast został założony w 1988 roku w Olsztynie przez Marka Kołakowskiego – obecnego Prezesa i właściciela firmy. Dzięki konsekwentnej polityce rozwoju, wysokiej jakości i szerokiej ofercie spółka osiągnęła pozycję lidera na rynku polskim i europejskim. Obecnie asortyment Mebelplast składa się z ponad  400 modeli w trzech kolekcjach oraz przeszło 1500 wzorów tkanin obiciowych. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne: w Olsztynie i w Reszlu oraz sieć salonów Livingroom, w której skład wchodzi 16 placówek własnych i 7 partnerskich. Przez wiele lat Mebelplast rozwijał się przede wszystkim w oparciu o eksport do państw Europy Zachodniej. Obecnie produkcja trafia na rynki Unii Europejskiej, a także do USA, Kanady i Arabii Saudyjskiej. Od 2005 roku spółka realizuje strategię dywersyfikacji sprzedaży i ekspansji na rynek krajowy. Około 30% produkowanych przez Mebelplast mebli jest sprzedawanych w kraju poprzez sieć własnych i partnerskich salonów Livingroom.

Firma Weco została założona w roku 1954 w Leimbach w zachodnich Niemczech. Specjalizuje się w produkcji skórzanych mebli tapicerowanych. W 2007 r. fundusz inwestycyjny SQ4 zakupił firmę po tym, jak ogłosiła niewypłacalność, następnie przeprowadził jej restrukturyzację. W efekcie czego Weco odbudowało i umocniło swoją pozycję na rynku. Weco jest dla firmy Mebelplast ważną i strategiczną inwestycją. Kolekcje Varianta oraz Aktiv pojawią się w ofercie sieci sprzedaży salonów Livingroom w Polsce w drugim kwartale bieżącego roku..

Dalsze informacje dotyczące obydwu firm i ich produktów: www.mebelplast.com i  www.weco.de

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu