Europejski Fundusz Hipoteczny wchodzi w skład indeksu sWIG80

Po sesji 18 marca 2011 r. zostanie przeprowadzona roczna rewizja indeksów na warszawskiej giełdzie. Działająca w sektorze nieruchomości spółka EFH od 21 marca 2011 r. wejdzie w skład indeksu sWIG80.

Podstawą zakwalifikowania uczestników do indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80 był ranking sporządzony 31 stycznia 2011 r. Biorąc pod uwagę obroty za okres ostatnich 12 miesięcy i kapitalizację w wolnym obrocie na dzień rankingu GPW wyłoniła uczestników poszczególnych indeksów. EFH weszło w skład indeksu skupiającego najbardziej płynne małe spółki – sWIG80.

– To ważna informacja dla naszych akcjonariuszy. Wejście w skład sWIG80 pokazuje, że rola Europejskiego Funduszu Hipotecznego na warszawskiej giełdzie rośnie. Jesteśmy przekonani, że dzięki wejściu w skład tego indeksu zainteresowanie naszymi akcjami ze strony inwestorów, w tym również finansowych, będzie jeszcze większe. Tym bardziej, że rok 2010 był bardzo dobry, a rok 2011 w opinii zarządu powinien być znakomity dla spółki – mówi Riad Bekkar, Prezes Europejskiego Funduszu Hipotecznego.

Giełdowy właściciel hoteli i biurowców odmraża również swoje koronne projekty w Mikołajkach i w Malborku. Na początek rozpocznie się budowa pięciogwiazdkowego hotelu w Mikołajkach, który jest wspólnym przedsięwzięciem EFH i właściciela marki Sheraton – Starwood. W ciągu najbliższych kilku miesięcy spółka planuje zakończyć negocjacje z wykonawcą, co oznacza, że budowa hotelu może rozpocząć się jeszcze w tym roku. Wartość projektu szacowana jest na około 240 mln zł. Do tej pory EFH zaangażowało w projekt ponad 30 mln zł. Aby inwestycja wystartowała kolejne 150 mln zł dostarczą banki, a na pozostałe ok. 60 mln zł spółka finalizuje negocjacje z potencjalnymi inwestorami. Otwarcie hotelu EFH planowane jest na wiosnę 2014 r. Zdaniem przedstawicieli Starwood wiosna to najlepszy okres na otwieranie tego typu obiektów w miejscowościach turystycznych.

Kolejna inwestycja EFH – Hotel Malbork – ma się rozpocząć w III kwartale 2012 r., a zakończyć najpóźniej w ostatnim kwartale 2014 r. Koszt realizacji tego projektu powinien się zamknąć w granicach 40 mln zł. W około 20% będzie finansowany ze środków własnych, reszta będzie pochodziła z kredytów. Na mocy porozumienia zawartego z władzami miasta w grudniu 2010 r. spółka otrzymała 1,75 mln zł odszkodowania z powodu odkrycia zbiorowej mogiły na terenie inwestycji. Ponadto, spółka w ramach rekompensaty otrzymała od władz Malborka wiele udogodnień urbanistycznych, m.in. wyrażono zgodę na dodatkową kondygnację i przyznano spółce celowej pas zieleni wokół hotelu, które znacznie ułatwią EFH realizację projektu.

Firma w październiku zamknęła również prywatną emisję akcji, w wyniku której pozyskała ponad 87 mln zł. Około 40 mln zł przeznaczone zostało na spłatę zadłużenia krótkoterminowego. Pozostałą kwotę EFH przeznaczy na zakup generującego stabilne przepływy pieniężne hotelu lub biurowca.

– Zakładaliśmy dokonanie zakupu wybranego aktywa w okresie od końca ubiegłego roku do końca I kwartału 2011r. i w tej chwili prowadzimy due diligence kilku obiektów. Po jego zakończeniu poinformujemy rynek o szczegółach. Na tę chwilę mogę potwierdzić, że interesujemy się dobrze prosperującymi hotelami i biurowcami, których zakup powinien mieć widoczny wpływ na wzrost przychodów grupy jeszcze w tym roku. – dodaje Prezes Bekkar.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu