Zdobyli szczyt pod skrzydłami Concordii

Uczestnicy wyprawy pod hasłem Marzenia bez granic – Andrzej, Tomek i niepełnosprawny Jakub, stanęli na szczycie Kilimandżaro. Udało się spełnić marzenie życia i bezpiecznie powrócić do domu. Wyprawę ubezpieczała Concordia.

1 Andrzej Supcziński, Concordia, Paulina ŁukasikTrzech torunian, dwóch braci Supczińskich i Jakub Kowalski, który jest osobą niedowidzącą, mającą drugą grupę inwalidzką, weszło na najwyższy szczyt Afryki.

– Jeszcze cały czas nie możemy w to uwierzyć, że rzeczywiście się udało. Trudno nam wrócić do rzeczywistości – opowiada organizator wyprawy Andrzej Supcziński.

Udało się im pokonać wszystkie trudności, najpierw z zebraniem pieniędzy na wyjazd, a następnie już podczas samej wspinaczki chorobę wysokościową, która dopadła Jakuba. Na wysokości 5895 m n.p.m zawartość tlenu w powietrzu jest dużo niższa niż na nizinach.

Wspinaczki nie ułatwia też temperatura. U podnóża góry upały sięgają 28 stopni Celsjusza, na szczycie jest kilkanaście stopni mrozu i silny wiatr, który powoduje, że temperatura odczuwalna jest jeszcze niższa.

– Wchodziliśmy na szczyt razem z 15-osobową grupą Polaków – mówi Andrzej Supcziński. – Kiedy okazało się, że uda się dojść jedynie 4-5 osobom, to nas jeszcze bardziej zdopingowało. Nie mogliśmy się poddać i daliśmy radę.

Od początku projekt wspierała i ubezpieczała Concordia. – Staramy się być wrażliwi i pomagać tym, którzy tego naprawdę potrzebują – mówi Paulina Łukasik, rzecznik prasowy Concordii. – W ubiegłym roku pomagaliśmy dzieciom na terenach dotkniętych powodzią, wspieraliśmy tam szkoły. Dlatego też, kiedy dowiedzieliśmy się o wyprawie trzech pasjonatów, postanowiliśmy im pomóc i solidnie ich ubezpieczyć.

Torunianie już myślą o kolejnej wyprawie. Prawdopodobnie w przyszłym roku wybiorą się na podbój Gruzji i kolejna osoba niepełnosprawna będzie mogła spełnić swoje marzenie.

Fot. Andrzej Supcziński

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu