Hostessa seniorka poszukiwana?

Była już sprawiedliwość dziejowa, teraz ma być także sprawiedliwość wiekowa. Kobiety i mężczyźni mają pracować do 65 roku życia. Dlaczego? Szef zespołu doradców strategicznych premiera w Polskim Radiu wyjaśniał, że tak będzie dla kobiet lepiej. Obecnie słaba płeć jest krzywdzona, gdyż otrzymuje niższe emerytury, co miałaby zmienić zapowiadana reforma systemu emerytalnego. Fora internetowe prawie dymią od emocji. W jakich zawodach pracodawcy poszukują 60-latków?

Około 2050 roku średnia wieku ludzi żyjących w krajach wysokorozwiniętych, a zatem także w Polsce z 26 lat przesunie się do 40 lat. Obserwując takie kraje jak Francja oraz Niemcy nie ma wątpliwości, że społeczeństwa starzeją się i to w zawrotnym tempie. Ta tendencja sprawi, że już wkrótce to dojrzałość będzie w cenie, a kultura młodości zejdzie na drugi plan. Coraz częściej projektanci tak rzeczy pierwszej potrzeby, jak i przedmiotów luksusowych będą tworzyli z myślą o dojrzałym kliencie, mniejszą uwagę przykładając do potrzeb młodej części społeczeństwa. Z dużym zaangażowaniem i przekonaniem mówi o tym od pewnego czasu jedna z najbardziej wpływowych trendsetterek na świecie Li Edelkoort, która zajmuje się przewidywaniem trendów, na niemal wszystkich polach aktywności człowieka. Z tej idei wywodzi się między innymi pomysł stworzenia akademii designu która jesienią 2011 roku powstanie jako jedna z filii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Ta sama tendencja przełoży się także na rynek usług i profil osób zatrudnianych w firmach. Obecnie zainteresowanie szefów firm 50-60 latkami jest niewielkie. Te jednak firmy, które otwierają się na propozycje zatrudnienia dojrzałego pracownika, doceniają jego walory.

– Praktyka pokazuje, że wraz z wiekiem wzrasta lojalność wobec pracodawcy. Istnieje więc bardzo małe prawdopodobieństwo, że taki pracownik porzuci z dnia na dzień firmę lub wyjedzie za granicę. Z kolei lojalny i doświadczony pracownik to zysk dla pracodawcy. A jedną z popularnych metod aktywizacji zawodowej tej grupy potencjalnych pracowników jest umożliwienie im skorzystania z elastycznych form zatrudnienia. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie obowiązków zawodowych do określonego trybu życia. Elastyczne godziny pracy to zachodnioeuropejski standard, który powoli rozprzestrzenia się w Polsce – wyjaśnia Maurice Delbar, Prezes Agencji Pracy Tymczasowej Start People.

Gdy w dowolną wyszukiwarkę internetową wpisze się „praca dla 50-60-latka”, od razu wyświetla się kilka stron linków powiązanych z tematem. Ambitny 50-latek już za 3 do 10 tys. zł miesięcznie może zostać doradcą klienta w firmie ubezpieczeniowej. Nie musi do tego być smukłą młodą kobietą. Jego atutem jest kilkadziesiąt lat doświadczenia, rozsądek, bagaż życiowy i wrażenie, że „temu człowiekowi mogę zaufać”. Tę tendencję doskonale widać także w telewizyjnych reklamach. To sędziwe osoby przekonują równie sędziwych widzów do wydania oszczędności i zabezpieczenia przyszłości swoim bliskim. Ale możliwości jest więcej. Coraz częściej pojawiają się też potrzeby pracodawców zatrudnienia np. zadbanej, eleganckiej dojrzałej recepcjonistki, która serdecznie potraktuje klienta, wykonuje swoją pracę na czas i cieszy się z pracy i spotykania w niej ciekawych ludzi. Czy to dobra oferta w zamian za siedzenie w fotelu? A takich statecznych osób, znających języki obce jest coraz więcej. Wystarczy wykorzystać ich potencjał.

– Ciekawą propozycję miewają butiki, które przyjmują propozycje zatrudniania starszych kobiet np. przy zmianie kolekcji. Metkowanie, wieszanie ubiorów na wieszakach, liczenie towaru czyli tzw. prace pomocnicze chętnie wykonywane są przez osoby, które chcą dorobić do emerytury, a i właściciele sklepów doceniają pracowitych, rzetelnych, obowiązkowych ludzi, ceniących sobie pracę, o którą jak wiadomo w ich przypadku nie jest łatwo – opowiada Maryla Aftanasiuk-Stańczuk , Brand Image Manager z Agencji Pracy Tymczasowej Start People. – Od niedawna można też spotkać dojrzałe osoby pracujące przy akcjach promocyjnych. Przez dwa lata pracowaliśmy z Panią Hanią z Warszawy, która pomimo swoich 62 lat, wykazywała bardzo duże zaangażowanie we wszystkim co robiła, zachwycając swoim entuzjazmem kolejnych pracodawców. Jej specjalnością były akcje marketingowe głównie na rzecz firm finansowych. Wzbudzała zaufanie, miała świetne podejście do ludzi, jej wiek był jej atutem. Podobnie było z pewnym panem, byłym wojskowym, który pracował w marketach. Doradzał klientom przy wyborze win i miał świetne wyniki.

Dojrzali pracownicy sprawdzają się też świetnie np. promując środki medyczne, zwłaszcza takie, które mogą być pożądane przez klientów w ich wieku np. plastry na reumatyzm i inne tego typu dolegliwości. Są jednak także takie zawody, które można uznać za uni-wiekowe i wybitnie kobiece. Jest to np. księgowość, opieka nad starszymi osobami i opieka nad dziećmi.

– Możliwości są różne, trzeba jednak wyraźnie powiedzieć , że wciąż to my szukamy takich zajęć na życzenie osób poszukujących pracy i liczymy na otwartość pracodawców. Firmy poszukujące kandydatów do pracy, jedynie sporadycznie z własnej woli pytają o wiekowe osoby – dodaje ekspert Start People.

Dlaczego jeszcze warto zatrudniać 50 i 60-latków, a w tym przypadku 50-60-latki? Pracodawcy, którzy zdecydują się zatrudnić starszą osobę, są zwolnieni ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W przypadku choroby pracownika płacą mu pensję nie przez 33 dni choroby, a tylko przez 14 dni, potem ten obowiązek przejmuje ZUS.

Społeczeństwo polskie się starzeje. Obecnie na każde 100 osób w wieku produkcyjnym (18-64 lata) przypada 25 osób powyżej 65. roku życia. W 2030 roku będzie to już 46 osób, a w 2050 roku aż 75. Jednak co trzecia aktywna zawodowo osoba deklaruje, że chce pracować jak najdłużej – dopóki będzie to możliwe. Ta chęć do pracy może więc zostać efektywnie wykorzystana.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu